| Ofetitsaa a întrebat:

Vroiam sa va intreb care sunt "etapele vietii noastre". Adica ce este inainte de pubertate de la cati pana la cati ani dureaza, ce este dupa pubertate(tot de la cat pana la cat dureaza) si ce se intampla in aceste etape. Pubertatea stiu ca incepe la aprox. 10 ani pana la 14 maxim 16 ani, dar apoi nu stiu ce urmeaza and I need helpbig grin.Multumeesc astept raspunsuri! :*

1 răspuns:
| BlackAngel232001 a răspuns:

La fel ca alte vietuitoare omul are mai multe cicluri de viata mai exact 6:

Copilaria (0-10 ani)
Preadolescenta (10-15 ani)
Adolescenta (15-18 ani)
Tineretea (18-35 ani)
Maturitatea (35-60 ani)
Batranetea (60-> ani)

# Copilaria
Copilaria este prima etapa. Ea pune bazele intregii vieti. In prima parte a copilariei (pana la 3 ani) copilul invata sa mearga, sa vorbeasca etc. Este de asemenea si cea mai frumoasa perioada din toata viata. Intr-a II-a parte a copilariei (de la 3 la 10 ani) cresterea este mai inceata.

# Preadolescenta

Preadolescenta este varsta cuprinsa intre 10 si 15 ani. Preadolescenta este varsta schimbarilor. La aceasta varsta copilul are alte prioritati. Cpilul nu se mai joaca atat de mult, jocul fiind inlocuit de invatatura, si chiar daca o face are alte jucarii (moduri de distractie) cum ar fi: T.V, P.C. etc.

# Adolescenta

Adolescenta este perioada de varsta cuprinsa intre 15 si 18 ani. Adolescenta este varsta marilor descoperiri. In aceasta perioada copii incep sa capete independenta.

# Tineretea

Tineretea este perioadada de varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani. In tinerete omul isi termina studiile, isi alege profesia, intra in campul muncii. In tinerete omul isi formeaza familia si incepe sa se ocupe de cresterea si educatia propriilor copii.

# Maturitate

Maturitatea este perioada cuprinsa intre 35 si 60 de ani. In acesta perioada omul isi desavarseste pregatirea profesionala iar activitatea sa ajunge la apogeu. Spre sfarsitul acestei perioade, de regula, omul iese la pensie si devine bunic.

# Batranete

Batranetea, cand este ca o daramatura pe care timpul n-a apucat sa-si puna patina, este urata. Batranetea poate insa sa fie si frumoasa: cand este ca o "ruina" framantata de vreme si in care simti palpitand trecutul. Batranetea urata e un trecut care "a fost". Batranetea frumoasa e un trecut care "traieste"