| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Stiu ca am mai pus aceasta intrebare acum ceva timp, dar tot nu s-a rezolvat aceasta problema. Am o mare problema cu rasul si cu crizele de ras! Mereu rad la ceva la care nu ar trebui sa rad,dar nu ma pot controla. Cum sa fac sa par mai serioasa?
Odata,nu am fost la scoala pentru ca am fost plecata sa imi fac niste analize si am fost plecata din localitate(ca sa nu ziceti ca nu ma duc intentionat). Bun,a doua zi am stat de vorba cu o colega si acelei colege i-a venit menstruatia in ziua in care eu am fost plecata (bine ca nu am fost,ca iar o pateam) si imi zicea ca a plecat acasa ca o durea burta si ii curgeau cheaguri intruna. Cand am auzit de cheaguri,m-a luat rasul si cred ca am facut-o si pe colega mea sa se simta prost. Stiu ca nu e bine si pare ca sunt o nebuna,dar nu m-am putut abtine. Alta colega la fel,era pe stop si s-a patat scaunul pe care statea si pentru ca toti ceilalti radeau,eu radeam si eu de ei si ea s-a suparat saraca pe mine pentru faza asta. Nu rad din rautate, dar pur si simplu nu ma pot controla. Cand eram mica in clasa 0, aveam niste flori intr-un fel de recipient din ala in care a fost detergent inainte si nu stiu de ce,dar cand am vazut recipientul ala m-a luat o criza de ras de m-a dat invatatoarea afara. M-a mai dat afara in anul ala de cateva ori. Odata la fel, m-a luat rasul din cauza unui coleg si profesoara respectiva s-a enervat rau de tot pe mine si intr-o ora de informatica eu si cu o colega vorbeam si noi acolo despre ceva amuzant si profesoara m-a amenintat ca ma da afara daca mai rad. Nu ma pot controla! Ce as putea sa fac? Cum as putea sa nu mai rad din orice?

2 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Buna! Si eu am avut problema asta. Dar am remediat-o. De fiecare data cand stiu ca ma apuca rasul ma gandeam la ceva trist ( poate suna ciudat dar asta m-a ajutat ). Ceva care sa-mi alunge fericirea aia si sa ma faca mai serioasa. Tu te poti gandii ca daca razi in timpul orei ( de exemplu ), profesoara/ profesorul te va da afara si iti va da 2. Iar parintii tai vor fi dezamagiti de tine.

| IamDavidC a răspuns:

Deci am avut exact aceeași problemă. Câteodată râdeam de tonul prin care profesorii spuneau anumite lucruri în mod serios și era chiar penibil, mă simțeam foarte prost, mai ales când observau. totuși, ai putea să te prefaci că tușești atunci când de fapt râzi. Eu așa făceam când observam că am crize de râs… deși nu știu dacă funcționa.
Îți sugerez ca atunci când îți vine să razi să îți muști limba pentru a scoate cat mai puține sunete. La mine a trecut de la sine totul, poate o să treacă și la tine.