| anonim_4396 a întrebat:

sunt a 8 a si trebuie sa intru si eu la un liceu-si aici e problema
nu stiu ce profil sa aleg
am observat(cautand pe net) ca profil real mate-info e cel mai ales pentru ca ai mai multe porti deschise pentru facultate
daca aleg profilul asta la mate ma descurc dar putin, la fizica nu stiu mai nimic iar chimia absolut deloc
la profil uman -filologie am inteles ca faci multa romana dar nu prea imi place ca se da teza la latina
la stiinte sociale as fi vrut eu sa ma duc dar nu stiu daca iesi asa de pregatita din liceu dupa ce faci asta
si la comert, turism, agricultura nu prea vreau sa ma duc pentru ca nu vreau sa ma fac vanzatoare si altele
la ce credeti ca ar trebui sa ma duc? ce imi recomandati?

4 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Draga, din liceu oricum nu iesi pregatit pentru ceva anume, poate doar pentru a intra la o facultate, daca inveti si vrei sa o faci. Cred in conditiile care ni le spui ca totusi stiinte sociale ar fi bun pentru tine. Pana termin poate iti vine minte la cap si te duci si la facultate. Oricum, BAFTA!

| catalin94 a răspuns:

99,9% aleg un profil mate-info... dupa parerea mea tara asta e plina de mate info,de aceeas multi tineri desi urmeaza o facultate nu au unde sa se angajeze cu acest profil, ai putea alege un profil tehnic este un profil mai rar,si de obicei o meserie foarte bine platita pe langa mate-info, e alegerea ta desigur, dar nu prea mai ai ce face cu mate info. sper ca te-am ajutatwinking

| CrisSuCrissS a răspuns:

Incearca stiinte sociale.fiindca daca iti place istoria e okwinking nu te.as sfatui sa mergi la mate info fiindca risti sa ramai corigenta. daca zici ca la scoala esti de 6-7 sau daca vrei sa alegi un profil de mai sus incearca filologie.fiindca romana nu.i chiar asa de naspa.mai intereseaza.te de stiinte sociale poate iti place cunosc pe cineva care a dat acolo si a zis ca e misto big grin sper ca te.am ajutat by3:*:*:*

| Eneamadalina01 a răspuns:

Cele mai multe obtiuni pentru intrarea la facultate sunt la profilul stiinte sociale. Iar la mate-info este foarte greu, am prieteni care nu s-au descurcat si s-au transferat la alte profile.La filologie este bine ca nu dai bacul la mate.