| Maria82622 a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 8a si vreau sa merg la liceul Henri Coandă pe specializarea mate-info. Întrebarea mea este, daca merg pe mate info, voi putea face si eu practica si sa vizitez aeroporturi si avioane? Sau trebuie sa ma duc de exemplu la un profil de electromecanica pentru a face asta? Va rog mult

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

In ce oras este liceul asta? Daca poarta numele lui Henri Coandă nu stiu Daca are si ceva specializare legată de aviație! Faptul ca alegi mate-info sau electromecanica nu inseamna obligatoriu sa faci practica intr-un aeroport sau sa vezi avioane!

| MistarGoGu a răspuns:

Daca asa tare te pasionează aviația de la 16 ani poti face la Aeroclubul României curs de pilot pentru avioane ultrausoare *( ULM )! Este un program pentru tineri între 16 si 23 de ani!
Cauta pe Google aeroclubul Romaniei si vezi conditiile de admitere!
Sau scoala pentru insotitori de zbor *( stewardese ) da la 18 ani in sus ca o sa te SATURI de avioane si plimbat prin aeroporturi!