| fana1fp a întrebat:

Sunt in clasa a 6a.Imi place sportul dar din cauza ca sunt dintr-un sat din oltenia nu prea am unde sal practic.As vrea sa merg undeva la un liceu sportiv. Intrebarea mea este pot sa merg daca n-am facut un sport pana acum si ce trebuie sa faci ca sa intri?

1 răspuns:
| DiCaprio66 a răspuns:

Daca vrei sa mergi la un liceu sportiv, asteapta pana cand ajungi in clasa a9-a si vei fii nevoit sa te muti la un liceu. Nu trebuie sa mergi neaparat la un liceu sportiv. Imi e greu sa cred ca la capitolul didactic sunt diferente foarte mari, orienteaza-te catre cel care are cele mai multe profile disponibile, nu trecute doar pe foaie, sa poti practica.
Ma refer aici sa aiba sala sau sali bune si loc cat mai mare pentru practica.

Mai e un plus notorietatea profesorilor, unii iau des legatura cu anumite cluburi din zona, altii sunt fosti sportivi/antrenori retrasi in mediul educational din diferite motive.

O spun pentru ca in generala am avut 2 profesori din care unul vedea sportul ca pe o miscare de 10-15 minute si apoi valea iar altul punea suflet si ne ducea la Sportul Studentesc in weekend-uri, ne punea sa-l ajutam la ingrijirea terenurilor(masurat, revopsit, reamenajat, etc). Si era o generala normala, nu ceva special. Deci poti merge la un liceu normal fara profil sportiv. Depinde de profesorul pe care-l ai la acel liceu. Sper ca te-am ajutat. BAFTA!