| SVD a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si nu stiu ce profil sa aleg.Pana acum eram decisa sa dau la filologie bilingv intensiv engleza,fiindca imi plac romana, engleza, franceza, geografia.dar nu stiu ce as putea face mai departe.Adica,de ceva timp..parca m-a lovit ideea sa ma fac medic..nu stiu, simt ca am o datorie fata de oameni dupa o experienta neplacuta de acum 2 ani, cand mi-am rupt mana.Deci m-am cam reorientat spre stiintele naturii intensiv engleza.Imi place chimia,matematica nu prea o suport,poate din cauza profesorului, dar ma descurc, am note destul de mari..probleme as avea la fizica.Ai mei nu prea ma lasa, zic ca ma iau dupa ceilalti.Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Jolieღ a răspuns:

Un profil bun ar fi biochimie, deoarece la chimie ai zis ca te descurci iar la biologie veti lua din nou materia din 7, 8. Funda?

| tenshi261 a răspuns:

Ai putea sa te duci ori la filologie ori la stiinte; oriunde te-ai duce inveti la ceea ce crezi ca te va ajutawinking
funda?puppy dog eyes

| Aimée34 a răspuns:

Buna.eu zic sa mergi la bilingv engleza, filologie fiindca se merita(doar in cazul in care ai un liceu bun in orasul tau).Am o prietena la bilingv, filo si se descurca de minune, are 5 ore de eng./saptamana., 1 h de gmb(geografia marii britanii), 4h de romana, 2 h de geogra, 2h de mate, fizica si 1 h de chimie/saptamana. Este super la bilingv dupa parerea mea.Acum depinde de tine si de pasiunile tale.conteaza super mult si profesorii.Dar in primul rand eu zic sa iei o decizie apoi sa discuti deschis cu parintii tai despre ceea ce iti doresti pe viitor.Multa bafta in continuare!