| Casiana a întrebat:

Surioara mea este in clasa a 7-a si ieri i-am gasit in calculator aceasta compunere...Eu i-am zis ca nu trebuie sa gandeasca asa de la aceasta varsta dar a zis ca asa a simtit nevoia sa scrie (a scris si la persoana intai)...In fine, eu vroiam sa va intreb cum vi se pare? Este buna pentru un copil de 13 ani? Are talent? Va multumesc si o zi buna!

Pentru persoanele singure…

Cateodata, in intunericul singuratatii, stau si ma gandesc…De ce eu? De ce, doamne, eu? De ce am fost eu blestemata sa ma gandesc la ceva ce nu va fi niciodata al meu?
De ce sa fiu eu cea care lupta pentru ceva imposibil? De ce sa lupt eu, care sunt ca o frunza in bataia vantului? De ce mi l-ai dat pe el, de ce? De ce i-ai permis sa imi intre in minte si in suflet? De ce nu mi-am dat seama ca sunt mult prea firava? Incet, incet, ma topesc ca un bulgare de zapada in focul absentei lui….
A fost asa de frumos, a fost ca un vis implinit, a fost totul, a fost ceea ce nu am putut visa vreodata, a fost ca si cum inconjurata de persoane pe care nu le inteleg, el mi-a intins o mana de ajutor, o cale de salvare, si toate au devenit mai usoare…Facea parte din mine, si eu din el…Eram nedespartiti, pana intr-un moment banal…De ce un moment banal poate strica totul? De ce nu ne putem lasa macar o data convinsi de inima si nu de ratiune, atunci cand inima ne spune sa luptam pentru cel iubit, si ratiunea ne aminteste ca nu are niciun rost…
O lacrima iti tradeaza privirea plina de zambet…O simtit atat de calda, atat de prezenta, cum il simti si pe el in suflet…Este ca atunci cand visezi, si cineva te trezeste la relitate…Am visat ca totul va reveni, ca va fi la fel, ca voi din nou fericita, ca voi avea pentru cine sa ma trezesc dimineata si sa o iau de la capat….
"Te mai gandesti la el?", este intrebarea unui prieten curios…. Ma intreaba nestiind ca el este prezent mereu in sufletul meu, ma intreb in fiecare zi daca l-am uitat, daca am reusit sa il urasc din tot sufletul, daca uriasa dragostea s-a transformat in indiferenta…Si ma intreb de ce nu pot sa il uit, de ce totul pare greu, de ce atunci cand deschid dimineata ochii, ma uit in jur si ma vad decat pe mine, ma vad singura si neinteleasa? Sunt intrebari ce imi chinuie sufletul? Ma chinuie si zi si noapte…. Si incerc sa le raspund:sunt tare, il voi uita, in curand va deveni o amintire…Dar cum sa devina o amintire, cand sufletul mi-e plin de amintiri frumoase alaturi de el…. Cum sa il uit cand totul imi aminteste de el…Cum sa il uit cand el era singurul care ma intelgea…. Cum? Cum sa il uit cand toate lumea vorbeste despre noi doi…. Despre ceea ce am fost si ceea ce am ajuns….
Din fata vesela care eram am ajuns o fata la fel de vesela, in ochii careia se citeste o tristete imensa daca stii sa ii citesti cu atentie…Oare este decat o parere? Cum poate o persoana sa te schimbe atat de mult? Oare este posibil ca brusc sa nu mai ai incredere in nimeni?
Incepand cu acea zi, am vazut totul altcumva, am inceput sa vad viata in alb si negru…
Sunt momente in care cred ca l-am uitat, ca si acum, dar oare daca l-am uitat de ce scriu despre el, de ce simt nevoia sa imi amintesc toate momentele frumoase pentru a ma simti fericita? Daca l-am uitat de ce acele melodii, de ce acele persoane, sau acele locuri imi starnesc atatea lacrimi si atatea amintiri dureroase dar fericite? De ce atunci cand ii aud numele, ma copleseste o durere de necuprins si teama ca voi ramane pe veci cu incertitudinea daca il voi uita sau nu? Doar cand ii aud numele, ma intorc in trecut, desi ar trebui sa traiesc prezentul, si sa privesc viitorul, simt nevoia sa traiesc in trecut…. Sa fiu acolo unde mereu am vrut sa fiu, unde eu eram totul, fara sa trebuiasca sa cersesc o clipa de atentie din partea lui…. Daca as putea trai in trecut, dar prezentul trece si timpul trece pe lanaga mine fara sa ii pese ca eu doresc decat sa imi recapat viata, deorece ceea ce traiesc acum, nu este viata….
Deoarece, daca rad, sau zambesc cei din jur spun ca sunt fericita, dar oare este cineva care poate patrunde in sufletul meu? Este cineva care ma poate intelege? Numai eu stiu ce razboi se duce in sufletul meu, ce durere sfasietoare imi ditruge unii dintre cei mai frumosi ani ai vietii…Ma distruge pe mine…. Deoarece incet, incet, nu mai sunt eu…. Ma privesc in oglinda si ma intreb unde a disparut acea fata frumoasa cu sentimente nobile, cu vise, cu dorinte? Unde sunt eu, de ce o necunoscuta mi-a luat locul?
Ma intreb daca vreodata ma voi trezi la viata, deoarece vreau sa traiesc din nou…. Dar cum daca viata mea este alaturi de el? Eu sunt aici, dar gandul si inima mea, sunt acolo la el….
Cum sa suport gandul ca nu il voi mai vedea, cum voi putea lupta, cum voi putea sa incep o nou zi, cu indoiala "Ma voi gandi sau nu la el?"….
Vreau sa imi recapat sufletul, vreau din nou sentimente nobile si frumoase, vreau sa vad frumusetea unei flori sau a rasaritului soarelui, vreau sa pot sa fiu din nou eu…
Vreau sa pot sa ii pronunt numele fara sa trebuiasca sa afisez un zambet fals, fara ca o lacrima sa imi tradeze suferinta….
Nu vreau decat sa traiesc…

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@luchass se pare ca nu ai idee despre emotiile copiilor, mai ales ale fetelor la acea varsta. Este o varsta cand se formeaza caracterul si aceste prime emotii preadolescentine lovesc pe teritoriu virgin. Cred ca are un talent care merita sustinut si cultivat. De ce nu indreptata spre un cerc literar? Ma abtin de la comentariile ipocrite privind varsta ei nepotrivita pentru asemenea ganduri, astfel de mentalitati limitate ne-au sugrumat si noua tuturor candva manifestarile emotionale naturale dealtfel.

50 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Este minunat ce a scrislove struck dar m`a facut sa cred, si sunt sigura, ca cineva a facut`o sa scrie acele randuri.Si eu sunt de aceeasi varsta cu ea si scriu si eu uneori compuneri ft asemanatoare, scriu ceea ce simt si vreau pe moment.Si stiu si cum e treaba cu baietii, si pe posibil sa fii scris chiar in numele ei... din ceea ce i s`a intamplat ei. Oricum, are talentlove struck.big grin

| fluturas a răspuns:

Wow deci ii superba compunerea!winking
bv ei kiss.

| Nastia a răspuns:

Sora ta e o persoana norocoasa, ...are talent si stie sa se exprime foarte bine, ...incurajeaz-o sa scrie cat mai mult, ...va invata sa improvizeze pe moment, ...asta o va ajuta in multe situatii,... e de 2 ori norocoasa, te are si pe tine si Dumnezeu o ajuta,... ajut-o sa-si cultive si fructifice talentul, ...nu am citit tot k trebuie sa plec de la calculator, dar din primele randuri am vazut k are talent...mult succes in continuare,...

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Esti subiectiva pentru ca esti sora ei. Dar noi suntem 100% obiectivi. Asa ca ii poti arata raspunsurile la intrebarea ta. Sa vedem ce credewinking

| Casiana explică:

Chiar credeti? Eu i-am zis ca imi place mult cum scrie, dar m-am gandit ca mi se pare asta pentru ca sunt sora ei...

| Casiana explică:

O sa ii arat:poate o incurajez sa mai facahee hee!

Multumesc pentru obiectivitate!

Si sugestii daca aveti:*! Ms muuuuuult!

| Casiana explică:

Dan, adica cumnail biting?

| Casiana explică:

Sa ne intelegem NEBUN DUPA TINE nu cred ca trebuie sa faci pe cineva LINGAU...Iti multumumesc pentru parere si este foarte buna, la fel ca si a lui NightKill, crdeti-ma ca si pe mine m-a surprins cand am vazut ce a scris... Dar este surioara mea si sunt mandra de ceea ce a scris, in plus a zis ca nu a scris ce simte ci ceea ce crede ca simte o persoana...

| Casiana explică:

Luz, cred ca asta a si vrut sora mea sa fie, sa para o pagina dintr-un jurnal, deoarece a citit Mirona si i-a placut foarte mult faptul ca totul parea un jurnal...Cred ca ea incearca sa iese in evidenta cu ceea ce scrie in compuneri insa nu prea vrea sa le arate, deoarece nu ii place ei ceea ce scrie, nici eu nu am prea incurajat-o si nu cred ca o sa o fac!

| Casiana explică:

Luchass sa stii ca nu iti permit sa imi jignesti sora!

| Casiana explică:

Luchass, eu m-am suparat ca i-ai zis "EMO"... Poate mai postez o cumpunere sa va arat si partea ei "Copilaroasa"... Oricum Luchass, daca vroiam sa vad numai lucruri bune as fi fost suparata si pa luz sau NightKill, dar ei nu au jignit-o spunand ca este emo au spus ceva despre compunere...si lor le multmuesc, criticile sunt constructive:*!

| Casiana explică:

Multumesc, ashfahlot, o sa tin cont de asta!

| Casiana explică:

NightKill, daca ar fi a mea, la cei 20 de ani ai mei nu mi-ar fi jena sa recunosc ca este a mea, deoarece sunt o persoana matura si ar fi potrivita pentru varsta mea...De ce crezi ca nu as recunoaste ca este a mea? Cred ca o sa o intreb p sora mea inca o data de ce a scris asta, deoarece cred ca unele raspunsuri au dreptate, sper sa nu fi trecut chiar ea prin asta.sad

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Din cate vad sora ta are talentwinking... felicitariiii happy

| Kandy a răspuns:

E super compunereathumbs up chiar se pricepewinking si mie imi place sa scriu compuneri si poezii. Am vrut sa compun ceva asemanator dar nu vroiam sa vada nimeni asa ca am renuntat... mie nu mi se pare deloc ciudat faptul ca s-a exprimat asa, eu sunt de varsta ei deci inteleg cum se simte... felicitarile mele thumbs up

| Ys a răspuns:

Asta este compunere? pare mai mult o poezie...batting eyelashes
dar este misto...si imi place...are talent bravo ei...sa o tina tot asa...

| LuS[z] a răspuns:

Nu prea pare o compunere..mai degraba o pagina dintr-un jurnal

| VladRO a răspuns:

Waw, da, are ceva talent...

| VladRO a răspuns:

O rog si eu sa imi faca compuneri la scoala cand am nevoie laughing si eu trec tot pe a 7-a si nu prea am talent la compuneri

| Alex >D a răspuns:

Am ramas putin socat...

| Aries90 a răspuns:

Sincer imi place foarte mult si simt ca are talent. Am invatsat ca atunci cand scrii ceva, trebuie sa ai impact asupra cititorului, sa se regaseasca intru`catva si el. Si ea reuseste sa se exprime inocent si superb pentru varsta ei. O felicit!

Răspuns utilizator avertizat
| Letytzy@ a răspuns:

E super compunerea facuta de surioara ta. Are talent.

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Mie-mi place ce a scris sora ta.:*
are talent.:]

| Biscotte a răspuns:

Superba :X... chiar are o imaginatie foarte buna happy... imi place :X

| gabitzu_8696 a răspuns:

Ce frumoasa'i compunerea happy... are f mult talent.

| gabitzu_8696 a răspuns:

Na dar ai putea vb cu ea sa vez poate o poti ajuta sa treaca peste aceasta depresie. na nu'i cv anormal. ca multe fete de varsta ei se simt asa spun asta ca si eu sunt de varsta ei si na... poate am trecut si eu sic el mai mult imi doream sa fie cineva mai mare langa mine si sa-mi dea un sfat sa ma ajute happy.deci sfatu meu ii sa vb cu surioara ta si so ajutihappy.si cum am spus mai sus compunerea ii foarte frumoasa...

| maya23_6465 a răspuns:

Foarte frumoasa compunerea are talent, bravo, ar trebui sa continue sa scrie, felicitari applause

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E super...are intr`adevarhappy