| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Termin anul acesta clasa a 8-a și vreau sa ma duc la Dimitrie Cantemir sau alt liceu cu profl de științe sociale din Iași!
Ce materii sunt la științe sociale?
Are ceva dacă nu ma prea descurc la romana, câte ore de romana se fac pe săptămâna?
Spuneți-mi tot ce știți despre științe sociale!
Funda!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi la secțiunea licee, pe www.edu.ro
Pa, pa.

1 răspuns:
| ardillabicolor a răspuns:

Eu sunt la Dimitrie Cantemir la stiinte sociale. happy
La stiinte sociale sunt cam aceleasi materii pe care le-ai avut si pana acum. Insa, se adauga Logica si TIC-ul care e un fel de informatica.
Avand in vedere ca e profil de uman ar cam trebui sa te descurci macar putin la romana, insa depinde de ce profesor nimeresti.
Daca nu ma insel, in a 9a se fac 3 sau 4 ore de romana pe saptamana.
Din clasa 11a nu mai faci Latina, Chimie, Biologie si Fizica. BAC-ul se da la romana, o limba straina, istorie, geografie sau una dintre stiintele sociale (logica, psihologie, economie si filozofie). In rest, matematica e foarte usoara, astfel incat cma oricine se poate descurca. E un profil interesant. happy