| anonim_4396 a întrebat:

aceasta este o intrebare special pentru fete/femei.Am 12 ani jumate, tocmai vin clasa a 7-a, iar prin 21 mai 2013 mi-a venit prima mensturatie pe neasteptate.Nu am avut dureri sau ceva de genul, a fost chiar ok, avand in vedere ca tuturor celorlalte fete incep durerile de burta & toate cele. Treaba este ca in 10 august ar trebui sa merg impreuna cu familia in Turcia in concediu. Iar eu nu stiu daca voi avea menstruatie, ultima data mi-a venit pe 10 iulie si s-a terminat pe 15 iulie. Cum ar trebui sa calculez datile? Sau este posibil sa imi vina prin 10 august? Help me! Dau funda happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aproximativ primul an este neregulata mai ales daca primesti antibiotici happy

| Vickzye a răspuns:

La inceput nu o sa fie regulata, in timp doar :/

| iopaula a răspuns:

In prima perioada a menstruatie vei avea neregulat! asa ca inca nu poti calcula si sa stii sigur cand vei avea! cel mai bine e sa iti faci un carnetel in care sa iti notezi prima si ultina zi de menstruatie a fiecarei luni! asa vei observa schimbarile! fiecare fata cu organismul ei! nu ti se va regula la un anumit timp fixat! spre exemplu eu am 3 ani de la prima menstruatie si inca nu mi sa regulat asa ca... fiecare femeie/fata cu organismul ei! vacanta placuta in Turcia! :*