| MrFunky2 a întrebat:

Am 13 ani,si sunt timid asa de felul meu(sunt baiat). Pur si simplu,ma simt de parca nu as putea face unele chestii,ma simt ciudat cateodata cand sunt cu prietenii, ma simt de parca toata lumea ma barfeste deoarece port ochelari si am dioptrii destul de mari..Cum pot face sa fiu mai indraznet si mai sigur pe mine? Mersi anticipat!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fi calm ca nu exista prieteni doar ipocriti cu care isi pierzi timpul atat

| Dragosss0127 a răspuns:

Si eu am aceste probleme, dar sunt obisnuiti ca port ochelari pentru ca si alti 4 colegi(2 baieti si 2 fete) port ochelari. Dar eu ii ignor pentru ca nu imi place sa petrec timpul cu ei.

| DrogurileSuntMoarte a răspuns:

Cumpara o pereche de ochelari mai moderna, frumoasa care sa iti placa, sa fie de vedere si super moderna, unii oameni poarta onchelari pentru ca le place rama care este la moda, poarta ochrlari cu lentile false doar de frumusete. Sunt doar niste ochelari prietene, nimeni nu ar barfi despre ochelarii tai, prietene, esti tu prea complexat. Probabil prietenii tai au ceva mai bun de barfit, nu despre faptul ca tu porti ochelari. Culca-te intr o seara si inainte sa adormi, gandeste-te ca e doar o bucata de plastic cu lentile, ca sa poti vedea mai bine, atata timp cat ochelarii sunt moderni/la moda etc... nu vad de ce nu i-ai purta, sau de ce prietenii tai ar rade. uneori tovarasii tai vor face misto tocmai ca stiu ca te deranjeaza, daca atunci cand cineva ar rade de ochrlarii tai le-ai zice, asta e, am o problema si trebuie sa port ochelari si o sa vada ca nu te deranjeaza, or sa inceteze. e normal ca atunci cand te certi cu cineva sa se ia de faptul ca esti ochelarist, pentru ca incearca sa te enerveze/jigneasca. Varianta 2. lentile de contact, sunt accesibile si mult mai avansate acum, citeste despre lentile de contact pe internet, daca ai impresia ca te va durea sau ca sunt incomode. nu e asa.