| stefan5999 a întrebat:

Buna TPU am 14 ani și 1.90 si as vrea sa imi dati niste sfaturi cum sa imi imbunatatesc detenta si sa pot da slam dunk funda! Am pus la această categorie pt a mi se răspunde mai repede

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salutare!

Acum cativa ani, dadeam si eu slam(eram mai slabut si mult mai in forma) si aveam doar 1, 78. big grin
Detenta o imbunatatesti sarind pe loc, cat mai inalt. Incearca atunci cand sari sa te mentii in aer cat mai mult(floating). Incearca sa prinzi inelul de pe loc si cat mai multe lay-up din alley.
Apoi e necesar sa inveti cum sa tii mingea fixa. Ideal e sa incepi cu mingea tinuta pe palma. La inaltimea ta, nu ar fi greu sa dai slam. Efortul e minim. Lucreaza-ti gambele. E foarte important.
In final, trebuie doar sa stapanesti timing-ul(viteza si momentul in care sari spre cos)

Spor la 360º! big grin