| StefiMaria a întrebat:

Buna TPU

Am 14 si de la un timp am devenit mai "rebela", adica am inceput sa le raspund profesorilor, sa vorbesc foarte urat, sa le raspund parintilor, cand imi face cineva observatie imediat "iau foc", parca as fii un baiat...
Vreau sa ma schimb, nu-mi place cum sunt acum, ce sa fac, cu ce sa incep?

Thank's big hug
Funditabatting eyelashes

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Încearcă să ai mai multă răbdare. Asta oarecum depinde de tine. E şi vârsta, dar depinde mult şi de personalitatea ta. Încearcă să te controlezi, să gândeşti de două ori înainte să spui ceva. Baftă!

| CrazzyGirlCsm a răspuns:

Controleaza-te, gandeste-te ca nu e frumos ce faci, si ca nu esti un baiat.
Si oricum. e bine ca o fata sa aiba nebunia ei love struck

| Delire a răspuns:

Buna! daca asta esti tu cu adevarat, atunci nu te schimba! ceilalti care tin la tin te vor accepta asa cum esti!
Un adevarat rebele e mai mult decat o simpla "boala" a adolescentei. Un adevarat rebel are curajul sa fie stapanul propriului sau destin.
Oare ce e mai bine?
Sa ne gandim la ce avem de castigat daca indraznim sa fim originali?
Sau sa ne temem de ce'am putea pierde, daca am incalca regulile?
Gandeste'te bine!

| Iulia1106 a răspuns:

Cred ca in primul rand ar trebui sa iti stapanesti reactiile si sa te gandesti inainte de a le raspunde urat parintilor, profesorilor... Daca zici ca nu iti place cum esti acum, deja ai facut primul pas. In continuare ar trebui sa asculti si parerile celor din jur, chiar daca tu crezi nu iti folosesc la nimic, gandeste-te de doua ori inainte sa spui ceva. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Este mai greu sa te schimbi daca deja te-ai format asa! Le raspunzi pentru ca nu iti convine ce iti spun asta arata ca ai o personalitate puternica si nu accepti anumite lucruri, asta daca raspunzi intr-un mod decent. Daca le raspunzi intr-un mod foarte obraznic atunci lucrurile stau altfel și nu este deloc bine. Incearca sa le raspunzi mai putin, sa te stapanesti gandindu-te in primul rand la imaginea ta si la impresia pe care o lasi in urma ta si la etichetele care ti se vor pune! Trebuie sa te auto-controlezi!