| qpDarkhot a întrebat:

TPU, am 16 ani, 1.60 si ceva si 51 kg, credeti ca este bine, sau ar mai trebui sa slabesc? am mai incercat inainte sa slabesc, dar fara roade, o cura de detoxifiere, sport mult fac mereu, dar fara ajutor, mie mi se pare ca sunt putin plinuta, vreo odee cum as putea sa mai dau cateva kg jos *2*?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu sunt baiat si mi se pare okay asa cum esti. Continua cu sportul si nu manca prostii. (oricum nu cred ca o faceai)
Lasa asa intrucat este binisor (cred), fetele carora li se vad oasele de cat sunt de slabe nu sunt chiar asa de atractvie...zic si eu.
Succes!

3 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Nu prea avem cum sa stim cum arati pentru ca se poate intampla sa ai si 57 kg(de exemplu), dar daca ai putina grasime si muschii tonifiati se vede mai bine decat daca ai 51 kg si multa grasime.

Daca tu consideri ca mai ai nevoie de cateva retusuri atunci iti recomand exercitii cardio.Cauta pe youtube "cardio exercises" si fa in fiecare zi 30 min, dar trebuie sa ai si grija putin la alimentatie fara prajeli si tot felul de "rontaieli".

Bafta! happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 4-5 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune!

| GYGYLATINO a răspuns:

QpDarkhot eu cred ca 51 kg e perfect dar daca tu vrei sa mai dai jos iti recomand sa te inscri la o scoala de dansuri sau fa cateva exercitii fizice acasa