| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si sunt foarte timid... imi e rusine sa vorbesc cu lumea. Am putin urechile departate de cap (bine asa zic eu dar alti au zis ca nu-i asa) si ma gindesc ca de la asta imi e si rusine? inainte nu eram asa straight face ce as putea sa fac sa ma accept asa cum sunt... dati-mi un sfat ceva pls straight face. Dau Fundita!

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Asta nu e un defect si obisnuieste-te ca cu ideea ca nimeni nu e perfect.
Nu trebuie sa-ti fie rusine sa vorbesti cu lumea, cu oamenii trebuie sa comunci nu sa stai ca mutu si sa eviti sa zici ceva sau sa-ti spui punctul de vedere.
Cred ca ar fi cazu sa mai lasi rusinea si sa incepi sa socializezi, o sa ajungi sa constientizezi singur ca nu are de ce sa-ti fie rusine.
Daca ai o intalnire cu o fata sau ceva de genu, eviti sa te duci si motivezi problema urechilor? Hai fi serios si lasa chestile astea puerile, ai 18 ani nu 14!
Succes!

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Haha, cum mai sa fi timid din cauza asta!? Sa stii ca eu am avut un prieten "urecheat" sa-i zic asa si chiar era dragut big grin Deci nu te stresa din cauza asta pentru ca ceea ce tu vezi defect, poate altii nu il vad asa. Dupa cum ai si zis ti s-a si spus ca nu e asa cum vezi tu. Nu trebuie sa traiesti complexat o viata, cine te place te place asa cum esti, fiecare are defectele lui, si nimeni nu e perfect. Si eu am defectele mele, ei si? Asa m-a lasat D-zeu, pentru ce sa-mi fie rusine?

| Trolli a răspuns:

Sunt altii cu defecte mult mai grave, ce ai tu este un fleac.
Sa fii timid, nu este un lucru atat de grav, aceasta e firea ta, rusine nu are de ce sa iti fie. Daca te accepti pe tine, si restul te vor accepta. Daca cineva face o ironie legata de acest defect al tau, incearca sa raspunzi u o mica autoironie, nu lasa sa se vada ca te afecteaza.

| ℓαdу a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ei! Sa te lasi de toata rusinea, pentru ca nu ai motiv sa fii timid. Asa esti tu si Prieteni Adevarati te accepta asa cum esti! Eu zic doar sa iti iei inima in dinti si sa vorbestii. Altceva nu cred ca e de facut. Si in plus TOTI suntem oameni. Multa BAFTA si ai sa vezi ca o sa.ti prinda bine! :*

| Giada a răspuns:

In primul rand ar trebui sa intelegi ca nimeni nu este perfect, din toate punctele de vedere. happy In al doilea rand ar trebui sa incerci sa te accepti asa cum esti. Si in ultimul rand ar trebui pentru a scapa de timiditate sa cauti sa-ti faci prieteni[asta dc nu-i ai] care te accepta asa cum esti, care sa pune accent mai mult mult pe cum esti tu, nu doar pe cum arati. big grin
Sper ca te-am ajutat. happy

| Alyn_Alynutzu_1989 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca pe planeta asta nu exista om perfect. Stai linstit, nu totul conteaza de aspect, mintea este cea mai importanta. Nu te complexa, viata merge inainte.