| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Am 18 ani și vreau să-mi deschid un cont bancar ca să pot folosi PayPal. Un prietenul de al meu câștigă câțiva bănuți din jocurile pe care le joacă (fortnite, lol, etc) făcând diverse favoruri altor jucători, de exemplu să joace meciuri cu ei, vinde rankuri, etc. Și eu sunt o jucătoare destul de bună de lol și vreau să fac asta, am înțeles că banii pe care îi câștigi pe acel site în primești în PayPal, apoi în contul bancar. Eu nu am avut niciodată card până acum și nu știu ce trebuie să fac, nu o să mă îmbogățesc din site-ul ăsta, dar pentru o elevă de liceu care are bacul anul ăsta și are ca pasiune să se joace pe calculator, acei banii îi vor prinde bine.
Am câteva întrebări, pentru cine vrea să-mi răspundă, ofer fundă:
1. Care e cea mai bună bancă cu care să mă asociez în situația mea? Ce fel de card să am?
2. Dacă mi se dau bani în euro sau în dolari, eu când îi scot îi pot primi în lei? Sau îmi trebuie un cont pentru fiecare tip de monedă?
3. Pot vedea pe telefon atunci când scot banii, cât scot, câți îmi mai rămân?
4. Când o să termin liceul și o să mă angajez o să mă pot folosi tot de contul ăsta sau va trebui să fac altul?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

1. Cred ca orice banca e ok. Eu am la BRD cont inca de cand sunt student si a fost bine. La ei am luat bursa in timpul facultatii, acum primesc salariul in acelasi cont...si am mai facut bani din cand in cand online si tot aici au intrat. Nu stiu ce tip de card e cel mai bun, dar mergi la o banca si poti intreba daca au ceva oferte pentru tineri. De exemplu, eu aveam card de student si ulterior, dupa ce am absolvit, l-am schimbat.

2. Da. Se va face conversia automat. Am facut si eu mici proiectele si eram platit in dolari, iar atunci cand ii trimiteam din PayPal in contul bancar, era facuta conversia in lei.

3. Da. Atat bancile, cat si PayPal au aplicatii in care vezi exact cat ai, ce tranzactii ai facut etc.

4. Da. Contul pe care il vei deschide va ramane acelasi, atat timp cat ai contract cu banca. Doar cardul il schimbi dupa ce expira... exact ca la un buletin.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3. Da. 4. Da.