| g00dmorning a întrebat:

am 2 intrebari astazi:
1. Am auzit ca unii oameni isi pot controla visele. Cum as putea sa il controlez si eu pe al meu?
2. De ce visez uneori ca [,] cad (scuze pentru cacofonie) asa in gol? Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Salutări!
Arta de „a controla visele" (personal, cred că este impropriu spus, dar nu intru în detalii) poartă denumirea de lucid dream, sau vis lucid. Sunt zeci de articole despre cum să „capeți" această abilitate, unele mai ușoare decât altele. Nu știu cât de adevărat este, întrucât n-am experimentat așa ceva.
Căderea în gol poate însemna faptul că nu ești sigur pe tine, experimentezi dezechilibrare emoțională și nu ai încredere în tine. Există pe internet niște „dicționare" în care vei găsi explicații și semnificații față de anumite vise.
Sper că te-am ajutat.
Baftă!

4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună!
1) Nu poți să îți controlezi visele, doar să realizezi că visezi. Poartă denumirea de ''vis lucid''.
2) Visele nu au semnificații, cu toți am visat măcar o singură dată că am căzut în vis.

Sincer, eu realizez când visez și pot să fac ce doresc în vis, dar uneori mă trezesc brusc. După ce adorm iar, îmi pot continua visul sau pot să îl reiau.
Nu știu dacă oricine își poate controla visele, dar o să îți explic despre mine.
Sunt o fire liniștită, dorm mereu într-o singură poziție și nu mă mișc când dorm. Mă trezesc de la orice sunet, chiar și de la o scârtâitură ușoară.
Cât despre ce mănânc înainte de culcare, nu consum dulciuri deoarece am coșmaruri.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Incearca sa mananci mai putin seara (sau deloc), foarte usor, sa fii hidratat cand mergi la culcare si incearca sa intri in pat mai devreme.

Exista un studiu care leaga visul de cadere in somn de lipsa de calciu in organism.

Nu trebuie sa poti sa controlezi visele.

Răspuns utilizator avertizat
| cangurus a răspuns:

De multe ori ce gandesti aia visezi, adica eu de multe ori ce fac ziua aia visez... I mean daca ma uit pe profilu unei fete si e draguta, se intampla sa imi dau filme cu ea seara. So laughing