| bmkpha a întrebat:

Buna TPU
Am 20 de ani. Am prieteni cu care nu tin legatura... Nu ii mai pot numi prieteni. Sunt cam sentimentalist. Ma simt singur. Ce sa fac? Ma simt intr-un fel respins si nu stiu ce sa fac, cu cine sa vorbesc. Daca vreti. Pe wapp. Sau daca vrea cineva sa vorbeasca si cu mine. Dar o persoana intelegatoare fara batjocoreala.

Răspuns Câştigător
| Ajutor19 a răspuns:

Salut! Prieten adevărat este acela care îți este alături la bine și la greu, chiar și cel cu care poate nu ai ținut legătura prea des dar oricând ai avea nevoie e acolo.
În primul rând, trebuie să conștientizezi că cei care nu îți mai dau niciun sem de viață nu pot fi considerați prieteni.Fă și tu la fel, în zilele noastre indiferența este cel mai bun scut.Nu fi tu trist pentru unul care râde și nu are nimic, căci nimănui nu îi pasă maj mult de tine decât...tu.Am avut o problemă de genul când am decis să nu mai stau cu un grup de "prieteni" la vremea aceea, după separare eram singur, nu mai aveam prieteni. Însă am reușit să găsesc oameni de calitate cu care vorbesc și conviețuiesc și în ziua de astăzi. Încearcă să-ți faci prieteni la fel de deștepți sau mai deștepți decăt tine pentru a avea ce învăța de la ei, ferește-te de oameni proști.
În al doilea rând, fă diferența dintre "prieten" și amic/tovarăș/cunoștințe/colegi.Eu unul am doar 3 prieteni adevărați, restul sunt amici/colegi.Ți-am zis ce înseamnă să fii cu adevărat prieten.Calitate, nu cantitate. Încearcă să te integrezi într-un grup nou, să cunoști persoane la școală/liceu/facultate/muncă, apucă-te de făcut sport pentru a cunoaște persoane, sunt destul de multe modalități. Poți totuși să contactezi unul din prietenii cu care poate nu mai vorbești atât de des și să restabilești relația de prietenie sau să afli de ce s-a răcit.
Așadar, ține minte că important ești tu, tu trebuie să te simți bine în pielea ta și caută oameni de calitate!