| Elide a întrebat:

am ajuns si la mare cu o buna prietenă de-a mea,ma simt singură înconjurată de atatia oameni aici, ea fiind cu familia ei. Am plans in mare parte din zi, nu ma pot bucura de nimic, cand plec de acasa am senzația din cauza depărtării ca nu pot respira, ca nu am aer, sunt foarte obosită, n-am dormit toată noaptea ca am plecat la 3, sunt epuizată, stoarsa de orice putere, nu am pe nimeni, nu mai găsesc un rost al vietii, sunt goala, pustie pe interior, toata ziua pe telefon dependentă, nu ma pot bucura de momentele astea, nu am cu cine, durerea ma cuprinde cu fiecare eveniment care vine in viața mea, nu stiu pe ce drum sa o iau, ratacesc in gol in tot timpul

Răspuns Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei hei... calmeaza-te. Bufnita iti amintesti? Bufnitele sunt calme big grin

Trecand peste asta... ce poti sa faci mai mult? Sa stai sa plangi mai mult? Sa stai sa te stresezi mai mult?
Lumea este oricum nasoala, fiecare pe cont propriu (si asa si trebuie sa fie), nimeni nu se gandeste uneori sa te faca sa nu te simti singura si nimeni nu o va face (poate). Atunci ce rost are sa te consumi din toate astea? Oricum nu se schimba nimic asa.

De altfel, care ar fi alternativa? Ce ti-ar placea tie cu adevarat?

Foloseste-te de ceea ce simti acum, uneori este nevoie de un astfel de impuls sa ne punem cu picioarele pe pamant. Un astfel de eveniment poate sa stea la baza formarii de noi mentalitati si de noi principii. Un om puternic se naste din momentele care l-au definitivat. Nu mai sta pe telefon, ziua oricum o sa treaca. Nu te mai gandii la nimic. Oricum ce altceva poti sa faci? Dar nici nu sta sa privesti in gol degeaba. Fii doar constienta de moment. Urmareste orice stare iti trece prin corp si orice gand prin minte. Fii atenta la respiratie, fiecare inspiratie si respiratie. Astfel o sa te linisteti si o sa vezi lumea altfel.
Am mai dat un exemplu candva intr-un raspuns, dar il dau si acum. Cineva a spus altcuiva "scuze ca te-am facut sa astepti". Iar cealalta persoana a raspuns cu : "dar nu m-ai facut sa astept, am stat pur si simplu aici si am existat".
La fel cum tu crezica suferi fiind singura, la fel de bine poti sa faci altceva din acel moment, sa il traiesti. Nu e nevoie de multa conversatie, bautura si plimbari extravagante si traiesti un moment. Totul se intampla in mintea omului pana la urma. Desigur ca nu incurajez singuratatea, dar daca altceva nu poti sa faci, foloseste-o de partea ta (exact ca o bufnita big grin ).

Nu ai nici o intrebare, ai vrut doar sa te descarci probabil, deci nici eu nu am nici un raspuns, doar o mica observatie spusa mai sus (si am facut si rima).

Pe drumul vietii tale o sa fii doar tu si numai tu, nimeni altcineva. Numai tu existi iar restul din jurul tau sunt acolo pentru a ajuta viata ta sa se formeze.

Uita-te la un film pe telefon motivational daca tot stai pe telefon (pot sa iti sugerez cateva) sau mediteaza in timp ce stai si nu faci nimic si treci razand pe langa aceste lucruri.

Poate pare copilaresc ce am spus, insa asta este adevarul. Poti sa treci prin asta si fara psiholog. Eu am gasit raspunsul in carti (si caut unul nou mereu). Tu poti sa gasesti raspunsul la tot ceea ce vrei din intamplare si o sa vina cand esti pregatita si cand nu te atepti, pentru ca atunci vin cele mai frumoase lucruriwinking

Iti urez distractie in vacanta si mult succes in continuare.

PS: culca-te devreme, pe la 9 si trezeste-te intr-o dimineata sa mergi pe faleza singura, cat mai de dimineata sa vezi senzatia.

| Elide explică:

Multumesc mult pentru sfaturi si pentru timpul acordat, am plecat de.acolo cu trenul..n.am mai rezistat,pur si simplu am clacat, nu mai vreau sa ma întorc acolo, cel puțin nu vara cand este atâta lume si muzica aceea, dupa ce ca este o dezordine totală in sufletul meu, am inima franta

| DoarBogdan a răspuns:

Inima se frange din alte motive...
Asa e lumea, la ce te astepti. Trebuie sa fii pregatita pentru ea.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar cu prietena ta nu vorbesti?

| Andreeush a răspuns:

Problemele nu se rezolvă singure iar telefonul în nici un caz nu te va ajuta.
Nu mai pierde timpul stând pe telefon și fă ceca cu viața ta.
De ce nu încerci să comunici cu cei din jurul tău? Să îți faci prietene, să nu mai fii singură?
Dacă nu ești în stare de una singură să faci ceva atunci du-te la un psiholog, altfel vei continua ca până acum.

| SilentRain a răspuns:

Ti-am mai spus de 3-4 ori sa mergi la psiholog, no sa rezolvi nimic dacă stai și aștept ca problemele tale sa se rezolve singure
Ar trebui sa fii puțin mai realistă, n-ai cancer, nu îti lipsește o mana sau un picior, pot sa vezi și să auzi normal deci bucură-te!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Toate astea se intampla pentru ca ai mers la mare sau asa simti tu in general?

| 94Lucifer94 a răspuns:

Uneori aș vrea să am șansa să vorbesc cu tine, pentru că și eu simt exact la fel... că sunt gol și că nimeni nu mă înțelege... dar totuși, există speranță și pentru cei ca noi, oamenii triști care trăim in vise și speranță

| lilith16 a răspuns:

"problemele nu se rezolva singure", no *** sherlock, in primul rand toti avem probleme, si eu am, si tu, ori iti găseşti o ocupatie ori nu te mai victimizezi, poate ma simt la fel da nu zic nimănui, poate si eu am probleme dar nu astept ca x sau y sa mi le rezolve, nu stiu cati ani ai dar gaseste-ti o slujba