| lollipop127 a întrebat:

Am de facut pentru marti un speech(discurs) in limba engleza cu tema "Travel broadens the mind"(Călătoria extinde mintea). Trebuie sa-l spun fara niciun fel de ajutor, foaie sau caiet, pur si simplu trebuie sa-l pregatesc de acasa si sa-l invat pe de rost. Problema ar fi ca trebuie spus in fata clasei iar eu numai cand ma gandesc incep sa ma inrosesc si sa am emotii iar colegii incep sa rada si sa faca glume proaste daca gresesc(m-as face de ras?). Imi este frica ca as putea gresi (si sunt multe sanse deoarece este pentru prima data cand fac asta). Trebuie sa dureze 3 minute iar profesoara este destul exigenta.Nu cred ca voi fi in stare si daca renunt o sa iau automat 2. Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

Răspuns Câştigător
| regele1 a răspuns:

As incerca intai sa inteleg perfect fiecare cuvant, asa o sa imi dau seama ce trebuie sa spun mai departe. Apoi, nu m-as uita la colegi, mi-as imagina ca sunt altundeva si as vorbi cu pasarile.

Incearca sa pari ferm, nu fricos. Daca o spui ca un fricos o sa rada la prima greseala, daca esti sigur pe tine chiar si la o greseala nu prea ar rade.