| Naty_7022 a întrebat:

Buna TPU.Am facut varicela. din pacate, tocmai acum...inainte de examenestraight face...stie cineva cam cat o sa dureze si daca raman urme dupa? app, eu inainte foloseam zilnic o crema de fata pentru cosuri.are ceva daca continui sa ma dau cu ea desi am varicela? adica se infecteaza bubele acelea sau ceva? multumesc

4 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Buna! Si fratele meu a facut varicela chiar inainte de examene, si anume pe 9 iunie, si inca mai are, insa nu mai e chiar asa de grav, poate sa iasa afara si deja i-au trecut, majoritatea bubelor. Deci, facand un calcul, varicela te tine cam 2 saptamani. Atentie! nu ai voie sa mananci in primele 4-5 zile, decat fructe si putine legume, in nici un caz carne sau lactate, altfel ti se infecteaza. Primele zile o sa fie cele mai grele, o sa ai mancarimi(insa nu ai voie sa te scarpini, pentru ca faci cicatrice) asa ca trebuie sa iei alcool etilic de la farmacie care reduce mancarimile. Nu ai voie sa te expui la soare, stai la temperatura camerei, chiar la racoare pe vremea asta. Cei care vin in contact cu tine o sa ia si ei, asa ca nu permite prietenilor sa te viziteze, poate doar de la distanta. Nu are nimic daca foloseai crema de fata pentru cosuri, pentru ca si fratele meu a folosit. Poate ar trebui sa faci o pauza, sa nu te mai dai cu ea. Eu tot ce ti-am zis, este din experienta, pentru ca stiu cum este, l-am vazut pe fratele meu, asa ca te rog sa iei in considerare sfaturile. Sper sa treci cu bine prin aceasta boala. Bafta!

| AlexyLuvvU a răspuns:

Buna happy si eu tocmai am scapat de varicela laughing o sa dureze 2 saptamani cel putin si raman urme daca te scarpini sau rupi cojile care se vor face.Eu zic sa nu iti mai dai cu acea crema ca sa fii sigura ca nu se va intampla nimic. happy
Fundita? puppy dog eyes

| Damaris_8457 a răspuns:

Nu are nimic daca iti dai cu crema nu te afecteaza cu nimic.
si te tine 2 saptamani.
si urme nu raman daca nu te scarpini.
nu ai voie sa te atingi prea mult la bube happy

insanatosire grabnica :*

| redbull_8172 a răspuns:

Buna! La fel ca multi copii am avut si eu varicela. La mine a durat 2 saptamani si inca mai aveam cateva bubite.Te sfatuiesc sa nu le rupi deoarece o sa ramana semne(eu is plin de semne pe burta si spate) si ar fi bine sa nu te mai dai cu acea crema ca s-ar putea sa le inmoaie si o sa dureze si mai mult.Stai in casa, sa nu faci baie, consuma mult lichid si poate o sati treaca mai repede.