| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva exemple de cuvinte derivate cu prefixele con, co, de, im(nu cu caciula) i, si ra (cu caciula).Va rog foarte mult! Fundita

Răspuns Câştigător
| Vlelupu a răspuns:

Cuvinte cu prefixul "con-":
condescendenţă; concordanţă; concurs; concavitate; consonanţă; contopire; etc.

Cuvinte cu prefixul "co-":
cooperare; coautor; coabitare; coparticipare; cotangentă; etc.

Cuvinte cu prefixul "de-":
decriptare; derogatoriu; deconspirare; denaturare; denivelare; etc.

Cuvinte cu prefixul "îm-":
împrietenire; îmbărbătare; împestriţat; împotrivire; îmbătrânire; etc.

Cuvinte cu prefixul "i-"
ireal; iraţional; ilogic; imatur; ilicit; etc.

Cuvinte cu prefixul "ră-":
răpune; răsunet; răsădire; răsuflare; răsărire; răsucire; etc.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Euletitia a răspuns:

Buna!
cu prefixul con: a conlucra, a convietui
cu prefixul co: a coopera, coantaional, copropeitera, copilot
cu prefixul im: imposibil, impertinent, impotent
cu prefixul ra: a ramane, ramasita.
Sper ca te-am ajutat!

| Cristina_Florea_1998 a răspuns:

Derivat.