| คиค a întrebat:

Am nevoie de multe sfaturi din partea voastra.
Sunt o mare iubitoare de animale, si vreau un catel(bichon) sa-mi tina companie. Mama nu e de acord, insa tata e. V-am mai spus povestea laughing.
Chestia e ca nu stiu absolut deloc ce sa fac...Sa il cumpar.Nu stiu cum va reactiona mama.Nu stiu daca m-as descurca.Imi fac tot felul de griji: daca nu voi avea timp de el, daca mama nu s-o atasa de el, daca va roade mobila, daca nu se va obisnui sa isi faca nevoile afara.
Pe dealta parte chiar imi doresc. Adesea plimb catelul unei vecine( buna prietena cu mama), si imi face mare placere, insa dupa o perioada de timp tot la fel va fi?
Situatia e ca o sabie cu 2 taisuri, nu stiu ce sa fac.

VOI CE SPUNETI?
CE PARERE AVETI?
CEI CARE AVETI CATEI, CUM VA DESCURCATI CU EI, CAT TIMP NECESITA, CUM A FOST LA INCEPUT... VREAU SA-MI FAC O IDEE DESPRE CUM ESTE SA AI UN CATEL IN CASA.

P. S. Am 13 ani.

3 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! eu stau la curte si am 2 catei unul de lup si unul tekel -sorikar micut amandoi seara sunt legati din motive ca sunt oameni care ai otravesc. dar, pe cel mare il punem pe lant (este o sarma lunga prin toata curtea care nu-s e prea observa)si pe aia merge caineele este legat lantu de sarma si merge iar cel mik e dezlegat ziua tot cu schimbul de greu nu este greu iarna asta l-am tinut pe cel mik in casa ca a avut jigaraie (o boala ale cainilor cand le cad dinti si le cresc alti )la 6 luni daca nu e vacinat pentru jigaraie moare el nu o fost vacinat dar am chemat veterinarul si l-a facut bine si l-am tinut iarna in casa de facut nu se facea ca se cerea scaratie venea la mine cand vroia apa lua laboselul ijn gura si mil aducea sa ai dau apa dar, acum este vara s il tinem afara ca el acum naparleste. nu este foarte greu ca se adapteaza parinti cu el repede. daca are intenti cum ar fi sa stea in par sa roa mobil o palma la fund sau pe botic si se rezolva desigur palama trebuie sa fie data incet ca de nu scauna laughing sa nu ai iei mancarea din gur in timp ce papa pentru ca o sa maraie cand o sa fie mai mare si o sa muste. pa pa

| Mariinaa a răspuns:

Si eu am avut un catel dar la mine situatia era invers tata nu vroia si mama vroia dar cu timpul tata s-a atasat de el! In legatura ca daca ar roade mobila daca vezi ca ar avea intentia ii dai o palma pe botik dar nu tare si ii spui ca nu e voie happyMult Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un catel bichon maltez. era foarte dragut dar era foarte obraznic si trebuia toata ziua sa stau dupa el. facea numai obraznicii. pana la urma l-am dat