| loredanna_6477 a întrebat:

Buna TPU.am o problema. acum 3-4 zile mi s-a facut rau in baie si am lesinat. ma speriasem rau nu stiam ce aveam. ziua urmatoare am fost sa-mi fac analizele si a iesit ca am lipsa de calciu.am fost la doctora de familie si m-a speriat si mai rau. mi-a spus ca pot lesina oricand pe strada. am avut tensiunea 6 si la 4 intram in coma.acum nu mai am voie pepsi, cola sad si trebuie sa mananc doar mancare gatitaasad. aaa si inca ceva imi este mai mereu somn.dorm ff mult.Credeti ca este ceva grav?

Răspuns Câştigător
| AlexC a răspuns:

Nu, multe persoane sunt in aceeasi stare. Sucurile astea "mananca" mult calciu.Trebuie sa mananci alimente ce contin calciu ca lapte, oua, etc.
Laptele fara grasime sau cu un procent scazut de grasimi este sursa preferata de calciu deoarece laptele are un contint mare de calciu. Calciul din lapte este usor asimilat de organism.
Cel mai afectat vei fi intre anotimpuri, cand presiunea aerului difera, la diferenta de altitudine.
Sa iei si splimente: CalciuD3, minerale, vitamine, si sa stai la soare pentru a ajuta sintetizarea D3 in organism.
Nu te speria, este ceva temporar, esti in crestere iar sistemul tau osos are nevoie de calciu si minerale, sa nu mai consumi bauturi carbogazoase, sau cafea si te vei face bine.Nu trebuie sa tii regim permanent, ci doar sa te pui pe picioare, iar daca iti iei calciul necesar nu vei avea probleme.

2 răspunsuri:
| TheSearcher a răspuns:

Si eu am lipsa de calciu. si de multe ori cand stau de ex 2-3 minute aplecat si ma ridic brusc ametesc. dar nu mi s-a intamplat sa lesin. oboseala are efect negativ, stresul, lipsa meselor principale. este destul de grav din punctul meu de vedere. sunt sanse sa lesini si sa nu te mai trezesti.dar nu te speria. incearca sa consumi alimente bogate in calciu si fier si alte vitamine. fructe, legume, verdeturi. =)

| anonim_2681 a răspuns:

Bunahappy
sunt cam in aceiasi situatie.mie doctora mi-a spus ca nu am imunitate :p
si mi-a dat baraka pastile, dar nu mi-a interzis sa beau, cola pepsi sau sa mananc mancare gatitahappy