| anamaria1234561 a întrebat:

am o problema care ma frământa de ceva vreme, părinți nei sunt iubitori, calzi, atenți, viața mea e foarte buna, dar in ultima perioada am început sa ma simt foarte prost pentru orice primesc de la părinții mei, mi se pare ca nu le merit, nu ineaparat lucruri, de exemplu dacă mergem la restaurant de ziua mea ma simt foarte prost dacă îmi cumpara un tricou ma simt foarte prost pana și dacă ma i-a in brațe mama ma simt foarte prost( și nu pentru ca nu vreau asta, pentru ca ma gândesc ca poate o face din obligatie) îmi place sa îmi văd părinți fericiți dar nu vreau sa fiu o povara sau o dezamagire adică mi se pare ca nu merit viața pe care o am și adevarul este ca câteodată primesc și lucruri de firma, de c-am 2 ori pe an, și mă sunt teribil, m-am gândit sa vând lucrurile care ma fac sa ma simt cel mai vinovata(și sa le cumpar părinților mei ceva) și poate o sa fie mai ok dar după mă gândeam ca părinți mei o sa creadă ca nu sunt recunoscătoare sau ca nu mi-au plăcut, nu ma simt ok sa vorbesc despre asta cu părinți mei pentru ca nici eu nu inteleg ce mi se întâmpla... dacă puteți ca rog frumos sa ma ajutați cu un sfat ar fi minunat( am 14 ani dacă ajuta cu ceva)

9 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Bucură-te de ce ai, alții ar vrea să fie în locul tău.

| aXy99 a răspuns:

Multumeste-le parintilor tai cu fiecare ocazie, spune-le ca ii iubesti, comporta-te frumos, e de ajuns. Nu au nevoie de cadouri de la tine.

| Donsavas a răspuns:

Oamenii fac lucruri din placere sau din frica. Deci nu ti face griji. Obligația lor nu este sa te răsfațe, esti copilul lor si vor sa aiba sufletul împăcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înțeleg ce vrei să spui,și eu am trecut prin asta. Sfatul meu este să-ți prețuiești părinții cât trăiesc,ei sunt cei ce ți-au dat viață.Cât despre cadourile scumpe,acceptă ceea ce-ți cumpără. Gândește-te că chiar dacă îți cumpără lucruri banale,unii nici nu-și permit să-și ia un tricou,niște șosete,un trai decent, mâncare, telefoane, nimic. Prețuiește ceea ce ai, observând că ai 14 ani, probabil ai PayPal. Folosește-l ca să-ți cumperi și tu ceva cu banii

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cea mai mare răsplată pe care o poți da părinților tăi (și probabil cea pe care și-o doresc) e să-i faci mândri de tine, la vârsta ta cam tot ce poți face e să ai rezultate bune la școală și să-i ajuți cu ce poți, de exemplu la curățenie, mergi la magazin în locul lor dacă e în apropiere, și alte lucruri la care i-ai putea ajuta, și pe termen lung să ajungi o persoană realizată care să-i facă să fie mândri de ce copil minunat au crescut.

| MPersephone a răspuns:

Parintii tai sunt parinti buni. Ei si-au asumat rolul si au grija de tine. E normal, in limita posibilitatilor, sa iti cumpere lucruri. Tu la varsta ta multe nu poti face. Dar e bine ca ai gandirea asta si cand vei creste si vei fi aranjata in viata, le vei putea oferi lor orice. Deci nu e nevoie de vinovatia asta, ei isi fac doar datoria.

| qwertpro a răspuns:

Salut,in varsta adolescentei din cauza schimbarilor hormonale care au loc in organism, uneori simtit mult mai puternic unele stari psihice de cat ar trebui, si acest lucru este absolut normal.In primul rand trebui sa iti dai seama de ce consideri ca nu meriti aceste lucruri? Poate in trecut ai comis vreo fapta impotriva vointei parintilor tai, si acum simti niste sentimente de vinovatie, de rusine si consideri ca nu meriti ceea ce ti se ofera.O alta cauza ar putea fi stima scazuta de sine.Trebuie sa intelegi ca parintii tai te iubesc foarte mult,daca nu te-ar mai iubi atunci nu ai mai simti aceasta afectiune si ei nu ti-ar procura atat de multe lucruri.E de ajuns sa le spui un "Multumesc" si crede-ma ca ei vor fi foarte fericiti sa auda asta de la tine. Orice parinte isi iubeste copilul si isi traieste viata de dragul lui.Tu esti pentru ei adevaratul sens al vietii lor,esti fiinta care le da mereu putere si motivatie sa mearga inainte. Daca consideri ca nu ai meritat aceste lucruri,atunci fa ceva ca sa le meriti, ajuta-ti parintii, ascultale sfaturile, multmestele mereu, vorbeste frumos cu ei, stimeazai si incearca sa obtii note bune la scoala.Atunci ei vor fi mai mult de cat mandri de tine.Fiecare parinte se madreste cu copilul lor. Daca nu meritai ceea ce iti ofereau, ei nu mai erau sa iti dea nimic.Mandrestete ca ai asa parinti, si sa stii ca fiecare dintre noi merita tot ce e mai bun, inclusiv si tu.Incearca sa ai mai multa incredere in tine, si fii mereu recunoscatoate pentru ceea ce ai.Cand vei creste mare si parintii tai deja vor fi oameni in varsta, crede-ma ca o sa-i ajuti si tu foarte mult.Acum cat esti copil ei au grija de tine, apoi si tu vei avea de ei.Totul la momentul potrivit.

| conaltura09 a răspuns:

Treci printr o faza sa spunem destul de normala la varsta ta, in care unele lucruri nu ti se par a fi la locul lor, iti dai seama de anumite lucruri si cum sa ti zic, incepi sa te maturizezi, insa legat de cazul tau, sentimentul asta pe care il ai tu probabil provine dintr o situatie mai dificila pentru tine, in care ai crezut ca parintii tai te considera o pacoste, o povara, insa nu, parintii tai tin mult la tine si tot ce fac pentru tine o fac din iubire, nu e nevoie sa te simti prost pentru ceea ce ti ofera, ei incearca sa ti faca viata cat mai buna, si tu poti sa te revansezi lor prin ceva ce si doresc ei sa vada la tine, sa zicem ceva legat de scoala, ceva legat de tine si de caracterul tau, probabil ar fi bine sa vorbesti cu ei, sa le explicit, o sa te inteleaga cu siguranta, intre tine si parintii tai trebuie sa existe o oarecare comunicare, e foarte important atat pentru tine cat si pentru ei. Succes.

| amandaflory a răspuns:

Buna, nu sunt mult mai mare ca tine (15) si totusi eu cred ca ceva care poate ti-a zis parinti in ani trecuti cand au fost nervosi si tu ai apucat deja sa uiti din memorie dar ti-a ramas in inima si te face sa te simti ca esti povara si ca face pentru tine lucruri din obligatie, sau poate ti-a zis cineva strain ceva prost care pe tine te-a afectat in rau. daca chiar nu ai nici o problema cu parinti si sunt asa de iubitor solutia este sa stai cu ei de vorba despre tot subiectu asta si cred ca o sa te simti mai bine. in cazu meu, stiu ca daca ei cred ca nu merit ceva ma pedepseste sau nu imi cumpara sau imi pune conditi, si cand primesc sunt sigura ca merit, dar nu iti doresc asa parinti rai cum am eu asa ca bucurate de aitai si mai ajutale prin casa, ia note bune, si totul e ok.