| IWonderWhy a întrebat:

am o problema si poate ma ajutati voi cu un sfat.
Am 17 ani si de curand m-am mutat in alt oras cu familia si nu cunosc pe absolut nimeni! nici la scoala nu reusesc sa ma imprietenesc cu numeni, nici nu sunt la 1 oras sau 2 distanta de fostul meu oras unde mai avem prieteni. de cand m-am mutat aici in vara asta (dupa ce am terminat clasa a 10-a) nu am reusit sa ma imprietenesc cu nimeni, vecini nu prea am decat batrani sau sunt casatoriti. mentionez ca nici nu sunt vreun monstru, o aratare greu de privithee hee doar ca este ciudat ca si cand nimeni nu ar vrea sa ma cunoasca. de obicei cand ai un coleg nou incerci sa-l cunosti, sa aflii cum este el de fapt dar nu si in cazul meu. este si un liceu de increzuti. m-am saturat sa stau toata ziua in casa sa merg la scoala, la magazin si iar acasa... ma simt cel mai deprimat om.
Mi-am pierdut si increderea in mine de cand m-am mutat, ma simt ca cea mai ciudata persoana, ca si cand as fi un extraterestru.
Daca ma puteti ajuta in vreun fel va rog sa o faceti! dau si

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Foloseste in avantajul tau faptul ca esti noua. Nimeni nu iti stie background-ul, nimeni nu te poate pune intr-o lumina proasta daca tu nu ii lasi sa o faca. Totul tine de incredere. Liceul reprezinta stii foarte bine, cei mai frumosi ani. E pacat sa ii arunci la gunoi. Mare pacat. Sterge-te de praf, ridica-te si adu-ti aminte ca totul tine de incredere. Adopta tinute indraznete, increzatoare, nu vulgare insa si adopta o atitudine increzatoare. E important. Fii tu cea cu simt initiativ. Organizeaza o excursie cu clasa. Da un chef la tine acasa. Sunt modurile cele mai bune de a te integra intr-un colectiv. Organizeaza o iesire in club intr-o noapte de weekend. Intra in consiliul eleviilor, obtine acolo o functie. Acolo ii vei cunoaste pe cei mai populari elevi iar ei iti vor face cunostiinta cu restul liceului. E foarte usor sa devii popular intr-un liceu. Mai ales pentru ca tinerii sunt usor impresionabili. Totul tine de incredere si atitudine. Singura ta grija va trebui sa fie timpul. Esti oarecum contratimp. Elevii in general isi formeaza o parere despre cineva intr-un timp foarte scurt, drept pentru care tu esti acum intr-o batalie cu timpul. Reinventeaza-te. Luni du-te o persoana noua la scoala. Poti sa iti si cladesti un alter-ego daca simti ca asta ar ajuta. Doar...nu te stradui prea mult. Fa totul natural si va fi perfect.

1 răspuns:
| Camelisa a răspuns:

Banuiesc ca iti este greu,incearca sa intri tu in vorba cu noi tai colegi,macar o fata doua, invita pe cineva la suc/film, nu sta asa, fi mai indrazneata, deschide subiecte cu diversi colegi. Sper ca te.am ajutat.Numai bine.