| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi."Prietena" mea a devenit alta de cand are iubit(la distanta), si-a luat figuri iar eu nu pot sa accept asta.Culmea ca am intrat pe arhiva de mess si ma barfeste unei prietene, chiar si iubitului pe care nu l-am vazut niciodata ma barfeste si cel mai grav e ca inventeaza multe chestii neadevarate despre mine, le spune lucruri pe care eu nu le-am zis niciodata... special am intrat, fiindca aveam eu niste banuieli. Tot ea ii spune prietenei ca eu sunt ofticata pe relatia lor, este total fals, eu tot timpul am simtit ca ea este cea invidioasa pe aspectul meu fizic, pe rezultatele mele de la liceu, deoarece la concursuri am luat locul 1 si nu m-a felicitat niciodata, doar tacea cand ii spuneam si facea o fata ciudata. Tot timpul daca vreau sa ii povestesc ceva ma intrerupe si incepe sa-mi povesteasca de problemele ei, parca nu-i convine sa-mi povestesc si eu problemele si planurile..Chestia asta e demonstrata pentru ca i-a zis iubitului ei ca ea ma asculta, tace si ma lasa sa vorbesc, ca o enervez ca ii spun problemele mele. Alta faza ar fi ca atunci cand nu pot sa ies cu ea se enerveaza ca nu are cu cine sa stea iar atunci iar incepe sa le spuna tot felul de inventii! Spuneti-mi ce sa fac, va rog fiindca nu mai suport situatia asta, sa ies cu ea afara stiind ce-mi face si prefacandu-ma ca totul e bine, pur si simplu vad cum se distruge o prietenie din copilarie si ma doare sa vad ca "prietena mea cea mai buna" imi face astfel de lucruri. Multumesc!

2 răspunsuri:
| elynutzu a răspuns:

Si eu am o astfel de prietena care acum cred ca e cea mai buna, si mai tarziu ma enerveaza cu fazele ei! Cateodata ii spun sa inceteze cu fitele ei de panarama, si daca prietena face ce ai spus mai sus, as spune sa-i reprosezi ceva.Sa stii ca nici eu nu suport sa-mi faca cineva una ca asta. Vorbeste cu ea, si incearca sa o intrebi ce are cu tine. Poate, chiar e invidioasa;-)

| Buburuza2222 a răspuns:

Eu nu cred ca iti este o prietena adevarata-prietenii adevarati nu fac asta! Eu zic s-a cam ''scapi'' de ea pentru ca daca vei continua asa vei ajunge bataia ei de joc si a altora! Ii spui verde-n fata ce crezi si termini cu ea! Asa as face ei! sau poti sa vorbesti cu ea calm si sa ii spui ce simti daca tu chiar vrei sa ramaneti prietene!