| DE_Eduard_ a întrebat:

Buna TPU, am si eu o intrebare, eu in clasa a 9 a inainte sa intru in a 10 a am plecat din Romania in Germania si intrebarea mea este daca ma duc acum in Romania in ce clasa o sa ma bage? Vreau sa precizez ca imediat iau hauptschulabschlussu aici in Germania si fac scoala de 2 ani jumate

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exact in aceeasi clasa in care esti acum, in Germania.

| SuNaM a răspuns:

Deci în Germania ești in clasa a 11-a? Se poate să dai un test prin care sa verifice daca ești la același nivel că colegii din clasa in care ar trebui sa fii in Romania și dacă treci acel test, atunci vei rămâne în clasa in care ești deja.

| LisaJulie a răspuns:

De obicei școlile din estul Europei sunt mai avansate mai ales la matematica, fizica și informatica! Am avut o colega care a plecat în Marea Britanie și aproape a terminat acolo scoala dar când s-a întors a bagat-o în clasa a-9-a ea având 17 ani! Dacă tu consider ca ești la nivelul elevilor din România vei da un test și doar dacă obții o medie bună vei putea rămâne un clasa în care ești! Dar ai terminat clasa a-10-a im Germania?