| dani97 a întrebat:

am si eu o intrebare si va rog sa imi raspundeti urgent. o sa ma duc pentru prima data in viata mea la dentist. am 2 masele cariate. intrebarea mea este:prima data decat ma consulta sau imi pune si plomba, tot atunci. eu sper ca decat sa ma consulte. si in ce consta consultatia si cam cat dureaza? mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Mariaaa234 a răspuns:

BUNAAAAA! Pai o luam cu inceputul, 1.nu te va consulta.2.o sa trebuiasca sa-ti puna plomba direct. UITE CUM PROCEDEAZA:Mai intai te va pune sa clatesti gura cu apa.(o sa-ti puna un pahar plin cu apa)Apoi, o sa-ti arate cum functioneaza albinuta.Nu-ti face griji chiar daca e ascutit nu te va durea.Si oricum daca o sa te doara, trebuie doar sa-ti ridici mana.O sa-ti puna un tub care aspira salicva(nu te va durea)si in acelasi timp va folosi acea ''albinuta"pentru ati curata maseaua.In a 2 a parte...va folosi "bondarul, un alt aparat care are varful putin mai gros.E posibil sa te doara aici mai tare deoarece tu nu esti obisnuita cu asa ceva.Am uitat sa-ti spun. O sa-ti miroase a masea prajita. VORBESC SERIOS.E un miros cam scarbos REPET(daca nu esti obisnuita si e pentru 1 data).S-ar putea daca esti fricoasa, sa-ti dea cu un sprei de amortire.Revenind,o sati puna in acel loc GOL un fel de CIMENT care se va intari foarte repede. Te clatesti cu apa si nu ai voie sa mananci parca o ora.Asta e cam tot.Va face lucrul asta la ambele masele.Asa se procedeaza si la dinti.Te va costa in jur de 20-50lei in functie de cat de cariate sunt maselele.A, da, dureaza o ora jumate tot mersul la dentist.Mult succes! Apropo, cati ani ai? FUNDA?

5 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna,intai iti va face o consultatie sa vada exact cum sta treaba apoi ori incepe sa lucreze ori iti face o alta programare ca sa-ti puna plomba, dar s stii ca e posibil sa-ti faca o plomba odata si sa mai vi inca odata pentru o alta plomba cum a fost la mine.
Consultatie consta in depistarea problemei si observarea gravitatii acesteia.
Nu dureaza chiar foarte mult, vreo 10 minute cam asa, doar consultatia.
Cand va trebui sa-ti puna plomba va dura ceva in functie de cat de cariata e maseaua si de mana dentistului, dar in jur de 30 de minute, cam asa.
Numai bine si succes la dentisthappy

| Hasz a răspuns:

Eu am fost la dentist si iti face din prima maselele. Fara consultatii fara altceva decat ti le face din prima.2 masele insa o sa dureze cam mult. Daca e eu iti sugerezi sa o faci pe prima masea apoi in urmatoarea saptamana ti-o face pe cealalta.Asa dureaza la ambele o ora si jumatate sau doua.Asa la prima dureaza o ora sau o jumatate de ora depinde de carie.

| dani97 explică:

Am 15 ani. mersi tuturor pentru sfaturi. dar e prima data si nu stiam cum estecrying

| tessa01 a răspuns:

Eu am avut 3 cariute si a durat cam 3-4 zile.Si da presupun ca prima data te consulta si in urmatoare zi iti curata cariile si iti pune plombe.

| catytranda a răspuns:

Eu cand am fost prima data m-a consultat (5 minute) si dupa m-a chemat in alta zi..depinde si de programul dentistului... funda?