| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. De cand cu carantina asta mi-au aparut niste probleme. Cand era starea de urgenta am avut niste atacuri de panica de la atat stat in casa ma rog si dupa am inceput sa simt ca nu mai am aer in piept. Acum tot este ok, nu mai am atacuri de panica, am o viata frumoasa, dar am ramas cu asta senzația ca nu am suficient aer si mereu imi vine sa casc sau sa oftez. Am fost la cardiolog si mi-a zis ca nu am nimic. Am 20 ani. Anul trecut mi-am facut radiografie la plămâni si a iesit ok. Ma gandesc la ce e mai rau. Tot imi zic ca este pe stres si ca trebuie sa nu ma mai gandesc, dar eu nu sunt stresata. Ai mei zic sa nu mai mai radiez la plămâni iar pentru ca nu am nimic ca nu apare o boala gravă asa repede. Analizele de sange recomandate de cardiolog mi le-am facut si au iesit ok. Stiu ca in clasa a 8-a am mai avut problema asta dar oricum pe o perioada f scurta si rar. Acum imi schimba viata efectiv si sunt panicata ca nu stiu de la ce este. In timpul somnului nu am nimic

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Terapie la un medic specialist psiholog.
Numai el te poate scoate din această stare.
Se mai zice din popor: cui pe cui se scoate!
Trebuie căutat adânc în copilărie ce traumă v-a cauzat aceste stări, iar acea traumă trebuie înfruntată!

| Violleta2022 a răspuns:

Total de acord cu parintii tai, iradierea afecteaza plamanii, putand sa declanseze un cancer pulmonar.
Nu-i cazuls a creezi probleme, acolo unde nu sunt, fiindca ai confirmarea medicilor ca nu ai probleme nici la inima si nici la plamani.
Problema ta adevarata este de natura psihiatrica, fiind creata de atacurile de panica, cu care ai ramas blocata.
Incearca sa te relaxezi si sa intelegi ca-ti creezi stres inutil, prin inventia unor boli care nu exista.
Ipohondira, anxietatea si atacurile de panica, sunt boli psihice, care se pot rezolva la un psiholog sau psihiatru.

| Felissa13Eden a răspuns:

Atacuri de panica sunt pe sistem nervos.
Am atacuri de panica de la 15 ani si m-am tratat tarziu pentru ele.Nu se gaseste prea des o cauza pentru atacurile de panica, cel mai bine e sa iti gasesti mereu de lucru.
Sedatif PC e un medicament naturist, 2 pastile de 3 ori pe zi te calmeaza in cateva luni.
Si eu am avut aceeasi situatie cu carantina asta, e urat, stiu.Iesi cu prietenii, cu iubitul, nu mai sta singura, fa-ti de lucru mereu.