| AdElA96 a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema, eu nu ma prea stiu la matematica si maine am lucrare la geometrie ca ma sfatuiti sa fac ca sa stiu sa le rezolv probleme. Eu tot am incercat sa rezolv probleme sa fac exercitii dar nu le pot intelege deloc. Help me please. Ce ideei imi dati ca sa pot invata cat mai usor lectiile si sa stiu sa rezolv problemele. Va multumesc happy.

Răspuns Câştigător
| Dizzy08 a răspuns:

In primul rand, incearca sa fii atenta in clasa, la explicatiile profesorului.Cum se spune, jumatate din lectie se invata in clasa.Si imediat ce v-a predat o lectie noua, incearca sa profundezi singura, acasa, lucrand exercitii in plus si recitind ce ati scris in clasa. E ok ca incerci sa rezolvi probleme si sper ca nu te-ai descurajat ca nu ti-au iesit, trebuie sa perseverezi si dupa mult exercitiu iti vor iesi rezolvarile.In caz ca nu vrei sa apelezi la copiat, nu prea ai ce face legat de testul de maine.Mai repeta cat poti, nu te impacienta daca iei o nota proasta (nu e sfarsitul lumii si uneori notele nu reprezinta inteligenta noastra) si nu lasa totul pe ultima zi.

Daca nu intelegi si chiar simti ca scapi fraiele, vorbeste cu un coleg sa-ti explice. Ori incearca un meditator.Nu e o rusine sa apelezi la ajutorul lui.

2 răspunsuri:
| AdElA96 explică:

Mersi de ajutor si cred ca voi apela la un meditator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna nu stiu o problema de clasa cincea va rog sa imi spuneti cum gasesc pe calculator raspunsul