| ADrian9911 a întrebat:

am si eu probleme cu prieteni, familie cu toti,

Sa incep cu inceputul ma numesc Adrian am 17 ani si sunt Din Galati si Problema incepe asa:

Cand eram mai mic pe la 13-14 in scoala eram foarte popular pentru practicarea fotbalului si ca jucam bine, aveam foarte multi prieteni acum la 17 ani parca m-am izolat in casa stau toata ziua la calculator ma joc jocuri cu fotbal sau altele pe afara nu prea ies decat sa iau un suc sau paine,prietenii nu ma mai suna cum o faceau inainte,la liceu sunt unii de treaba,dar altii se poarta urat,profesorii la fel foarte urat,din cauza asta lipsesc si cu saptamanile la scoala,iar la invatatura nu sunt foarte bun ba chiar deloc,in clasa mi se mai spune si FIFA (porecla pentru ca joc fifa mult), prietenii care i-am avut sau schimbat total inainte ieseam cu totii la un fotbal la petreceri de genu.,acum daca ma duc in cartier stau jos si mananc seminte si se vrobeste despre mine ca,, ia uitel si pe asta a venit si el in cartier, sau s-a stricat calculatorul? " cam asa ceva, prietenii care i-am avut sau dus la liceu acolo si-au facut alti prieteni iar pe mine m-au cam uitat..de exemplu de revelion nici macar nu m-au chemat iar datile trecuti nu lipseam,Anul asta si sarbatorile au fost foarte plictisitoare de craciun nu am facut nimic am stat in casa,de revelion am plecat cu mama mea sa facem revelionul la un prieten de familie, familia s-a destramat tatal meu care era vitreg, nu mai e impreuna cu mama au stat 17 ani..inainte faceaam craciunul cu ei aveam de toate pe masa,acum nu prea, nu am avut cine stie ce sarbatorile astea,au fost triste pentru mine, adica tot anul a fost trist, acum cred am o problema fizica la 17 ani nu sunt cine stie ce matcho man arat de 13 ani cred ca si copii de 13 ani sunt mai bine facuti ca mine, la 17 am sunt slab si putin mic de inaltime, ma uit la TV la altii de 17 cum arata si ma uit dupa la mine si imi vine sa plang, cum au frezele mie mi-e rusine sa imi fac freza cred ca se rade de mine....sau alte chestii de genu...Deci imi URASC VIATA cateodata ma intreb ce caut pe pamant,as vrea sa imi fac o prietena dar mie foarte rusine,inaine nu eram asa, eu eram cu distractia cu fetele acum nu stiu dar m-am schimbat imi este rusine cand vad pe strada baieti/fete de seama mea si ma uit cum arata ei si cum arat eu.

Cam asta e povestea mea, vreau niste pareri ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, intrerupand legaturile cu colegii, izolandu-te, declansezi aceasta stare de semidepresie.Socotindu-te un,, chiulangiu,, cei mai multi se departeaza de tine. Dupa ce lipsesti un timp, ti-e jena de unele ore, si continui sa lipsesti...Hotaraste-te sa mergi la scoala,indiferent de consecinte. Dupa ce profesorii observa ca vrei sa revi pa linia de plutire,o sa te ajute.Ti se va parea greu cateva zile cand,poate,ti se vor face reprosuri. Apoi, cand mergi la scoala, cauta sa fi cat mai jovial, mai deschis, mai comunicativ.Inteleg ca ai si probleme familiare, dar foloseste toate resursele pe care le ai ca sa termini cu bine scoala, sa poti gasi ceva de lucru. Timpul pierdut acum, cu calculatorul, il vei regreta mai tarziu.ca sa te poti,, distra,, trebuie sa-ti asiguri o sursa de venit intai.Simti singur ca nu esti in regula si de aceea ai acest sentiment de rusine.Cum arati nu conteaza, atata timp cat dovedesti ca ai alte calitati.Mai revin-o.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu cred de fapt ca tu doar ai impresia ca prietenii te-au uitat si nu mai vor sa stea cu tine.Tu te-ai indepartat si i-ai lasat sa aiba atitudinea asta fata de tine, de ce le permiti? Incearca sa fii mai tupeist.Iesi mai mult pe afara, fa-ti prieteni noi si fii foarte amabil cu cei vechi, chiar daca fac glume pe seama ta, le razi in nas si le arati ca nu-ti pasa de rautatile lor dar ca vrei sa ramaneti in relatii bune.Schimba-ti atitudinea mai intai.

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

Incearca sa gandesti mai pozitiv, agatate de orice ocazie sa iesi din starea asta, nu te mai stresa degeaba!
Uite mai relaxeazate putin http://www.youtube.com/watch?v=qzHdEvLRPqk&feature=endscreen&NR=1
Bafta si nu dispera!

| MadalinaaIoana a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la scoala ( nu este chiar asa de urat, te vezi cu prietenii ). Zici ca nici profesorii nu te plac. Nu este adevarat, lor nu le place ca lipsesti asa de mult. Iar prietenii tai ..nici lor nu le place ca stai numai pe calculator si nu mai vii la scoala sa te vezi cu ei, sa mai glumiti. TREBUIE SA NU MAI STAI ATAT PE CALCULATOR!
Deci, daca vrei sa fii ca inainte, popular, trebuie sa renunti la calculator si sa mergi la scoala, ca dupa aia sigur iar vei fii mult mai apropiat cu prietenii tai.
Acum tu alegi : calculatorul sau prietenii?

| ADrian9911 explică:

Multumesc tuturor de sfaturi, o sa tin cont de ele pe viitor... daca as putea v-as da tuturor funda dar din pacate nu se poate, multumesc inca odata.