| BlackNinja a întrebat:

Am terminat anul acesta clasa a X-a si am inceput sa ma gandesc la BAC...

Cat de important este, in opinia voastra, sa iei nota mare la BAC(peste 8, 5)?

Ce importanta are nota de la BAC la intrarea la facultate?

Cam cat timp mi-ar lua sa invat pentru BAC-ul la Limba Romana tinand cont ca nu prea am profesor?

2 răspunsuri:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Nota la bac e importanta din toate punctele de vedere: incepand de la ponderea ei in admiterea la facultate si pana la satisfactia persoanla, a parintilor si a profesorilor.
Daca te gandesti deja la asta, meriti toata stima. Secretul este sa-ti planifici totul destul de bine. La romana, secretul este sa citesti tot ce e de citit. Daca totusi nu citesti, oricum e nevoie sa cunosti actiunea si personajele operelor de studiu si notiuni de teorie literara (gen, specie literara etc). Secretul e ca atunci cand citesti, memorezi mai mult decat cand memorezi fortat si presat de timp. Si incearca sa interpretezi tu textele, apoi confrunta-te cu o carte de comentarii, sa vezi cat corespunde. Chiar daca nu vei studia cu profesor, ai sanse mari sa obtii o nota mare pe cont propriu, pentru ca in mod cert, ai datele - interes si maturitate ca sa te apuci de traba.
Ponderea notei de la bac la intrarea la facultate difera de la o specializare la alta, de la o facultate la alta...
Gandeste-te din timp la ce vei da bac-ul ca sa stii spre ce sa-ti indrepti atentia! Vacanta placuta, spor si stima, pentru ca meriti!

| Nsnsbwk a răspuns:

Nu am ajuns inca la bac dar profesorul meu de romana mereu explica clasei cat de important este bacul pentru intrarea la facultate, deoarece, o nota cat mai mare luata la bac te poate scapa de taxa la facultate.
De ex: iei in bac 7, 9-platesti facultatea. Dar daca iei 9, 7? Atunci scapi de taxa si poate primesti si bursa.

Nu stiu cat de mult poti invata singur/a, dar poti sa citesti cartile care pot pica la bac.(ion, rascoala, enigma otiliei, mara, baltagul etc.)

Poti lua un subiect de bac de pe net si sa incerci sa il rezolvi.
Sper ca te ajuta raspunsul meu. Bafta la invatat