| Vintila_Raluca_Andreea_1997 a întrebat:

Buna TPU :* Am venit din nou pentru a va cere ajutorul. Azi vreau ca sa fac ceva de mancare (surpriza pentru parinti). Stiti vreo reteta de prajituri sau de mancare care se poate face fara cuptor (sa stiti ca nu am biscutiti in casa - am spus asta ca am gasit multe retete cu biscuiti ). Am visine inghetate ( poate gasiti vreo reteta cu visine big grin ) Multumesc anticipat :* Funda :3

2 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Sunt miliarde in google. doar scrie si dai search. nu mai astepta totul de-a gata

| pietrean a răspuns:

Mancare,fara foc,poti face doar salate,paine cu unt si gem sau paine cu combinatii de salata verde,rondele fire de ceapa,ridichi rosii sau fasii de arde gras cu felii de mezeluri,pastrama,sunca Praga sau de pui,sau felii de cascaval,de cas,de telemea.
Iti dau o "reteta" de salata(care se poate manca in orice moment al zilei):faci salata din rosii+castraveti+ceapa, peste care pui putina sare si putin otet(de preferat otet de mere cu miere). Peste acestea pui o conserva de peste in ulei sau in suc propriu.Le amesteci cu atentie.
Ca dulce, daca nu ai o baza, adica gen biscuiti, nu prea poti face ceva fara foc.
Poti face o salata din fructe proaspete, in care poti pune si cateva nuci.Acum vara, este o reteta racoroasa, fara multe calorii, cu vitamine si fibre si zaharuri sanatoase.