| SebySebyy a întrebat:

Anul acesta am examenul de final la clasa a VIIa profa de romana a zis ca trebuie sa stim cate o opera din fiecare gen(liric,epic,dramatic). Asi vrea sa stiu in ce gen se incadreaza Biblia deoarece asta e singura carte care am citit-o. Iar cine este autorul ei fiindca ni se crere,Iisus Hristos,Dumnezeu, Moise sau cine. Daca se poate recomandatimi carti si den celelalte 2 genuri in care nu se incadreaza. MULTUMESC!

3 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Ma tem ca nu ai inteles cerinta profesoarei. Ea se referea sa stii analiza si interpretarea unei opere STUADIATE din genurile liric, epic si dramatic. Operele nu sunt carti, nu neaparat. De exemplu Florin scrie un roman, Lacul, Iapa lui Voda si asa...

| Green66 a răspuns:

Biblia se încadrează la genul Science-Fiction, autorul este necunoscut(dacă se știa cine a scris-o s-ar fi vândut cu autograf) raised eyebrows

| fluturasdecatifea a răspuns:

Mai sincera sa fiu cred ca profesoara ta de romana se referea la operele care sunt incadrate in programa pentru bac si astea le gasesti pe edu.ro