| liviu9898 a întrebat:

Anul acesta trec pe clasa a 9-a la mate-info intensiv info.
Odata intrat la acest profil m-am gandit ca in viitorul apropiat sa
ma apuc de "freelancing" (peste 2-3 ani). Vreau sa ma apuc de programare(in C++,C#, Java, SLQ etc.), dar nu stiu cu ce sa incep mai intai.La varsta de 17-18 ani pot sa fiu cu adevarat freelancer pe elance.com sau freelancer.com? Freelancingul e de viitor? Va rog frumos; daca se poate niste link-uri cu tutoriale programare incepatori.
As dori cat mai multe detalii pe acest subiect.
Dau fundita!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand e Java nu Jawa.

in al doilea rand mai bine invata bazele programarii, lasa limbajul un pic mai tarziu si cand te apuci de limbaj nu fac unul orientat obiect, deci incepe cu C/C++. Nu la 17-18 ani nu poti fi freelancer pentru ca nu ai timp sa acumulezi atatea cunostinte la liceu si probabil nici timp de proiecte.