| MâţaD a întrebat:

as dori sa stiu si eu, cum este cu acel test de admitere la un liceu cu profil pe intensiv engleza? eu anul acesta nu am facut ore deoarece profesoara mea a plecat si nu a inlocuit-o nimeni, am facut cateva ore de meditatie si am habar cat de cat despre ce o sa ne dea.as dori niste modele de teste, daca stiti cand se sustine acest test...cum va fi examenul oral... orice stiti despre el! MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| Justme_5871 a răspuns:

Eu sunt la profil de filologie, intensiv engleza si am dat examenul anul trecut. Ma asteptam sa fie dificil dar mi s-a parut chiar usor. Ai de trecut doua probe, la scris, unde vei primi exercitii din gramatica, cu timpuri (Present Simple and Present Continuous ). Nu trebuie sa stii teorie, ci doar sa stapanesti cat de cat aceste timpuri verbale! Iar la oral, fiecare isi va alege subiectul! Aici depinde si de ce noroc ai! Ti se va da un text si niste intrebari din text, la care va trebui sa raspunzi! Vei primi o ciorna iar dupa aproximativ 10 minute, te va pune sa-i citesti raspunsurile la intrebari si te va pune si sa citesti textul, pana cand isi va da seama daca pronuntia ta este corecta! Mie cel putin, mi s-a parut mai usor la oral!

1 răspuns:
| madalina15 a răspuns:

In ce clasa esti? Ai trecut a 9-a?