| Alex737889 a întrebat:

Bună TPU! Aș dori un sfat de la voi. Eu îmi pot decalota penisul în stare erectă uneori mai greu alteori mai ușor dar când îl decalotez prepuțul parcă strange capul cumva. Este fimoza sau ceva de genul? Se poate repara în vreun fel acasă aceasta problema sau necesită o intervenție la spital?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este fimoza si depidne de gradul pe acre-l ai tu 9sunt 4 grade), fiindca primele doua se pot rezolva cu masaje si creme, dar ultimile 2 grade se pot rezolva numai cu interventie chirurgicala.
Un consult la un medic UROLOG te poate ajuta enorm, ca sa-ti rezolvi problema de urgenta, eliberandu-ti glandul, lasandu-l sa creasca in voie, fiindca cresterea penisului inceteaza in jurul varstei de 16 ani.
In orice caz, vad ca vrei sa mergi al o Academie, dar sa stii ca de nu-ti rezolvi problmea cu fimoza, vei pica la testul medical, fiindca asta este o problema serioasa si grava, unde nu poti fii primit daca apar complicatii peste noapte la fimoza, se umfla penisul, se inroseste samd.
Cand aplici pentru academii sau scoli militare, de politie sau jandarmi, trebuie sa fii perfect sanatos.

| dullcat a răspuns:

Buna.Afli daca e fimoza doar mergand la medic.Depinde, nu este mereu nevoie de operatie la spital.Mai exista si exercitii de intindere, specifice pentru fimoza, pe care le poti face si tu, odata ce este sigur diagnosticul.https://www.pristyncare.com/blog/phimosis-stretching-exercises/

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e neapărat fimoza, într-adevăr, la începuturile pubertății și uneori chiar și în timpul ei, unii băieți nu-si pot decalota penisul complet.Chestia asta e oarecum naturala,iar pentru a-ți decalota penisul complet și fără dureri,încearcă să o faci când faci duș, atunci pielea e mai moale.
Ideal ar fi sa o mai lărgești pielea (doar atunci când ești la dus) trăgând ușor de ea sau mă rog, sa încerci să îți decalotezi penisul si să îl lași așa până termini dusul.
Fimoza este doar in momentul in care nu îți poți decalota sub nicio forma, iar din ce înțeleg eu, tu poți face asta, dar simți că te strânge pielea.
Cum ziceam și mai sus, încearcă să îți decalotezi penisul când e in stare fleasca și apoi încearcă să îl aduci in starea de erecție și lasă-l așa până faci duș.
In mod normal disconfortul va dispărea, penisul urmând a se decalota fara să îl simți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medicul ginecolog! Dacă se poate cât mai repede!