| Gergiana a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la postliceala de asistente, dar nu vreau sa dau bacul la sfarsitul celor 12 clase pentru ca dau la matematica si nu-l iau sigur, dar am aflat ca pana la terminarea celor 3 ani de postliceala trebuie sa dau bacul altfel nu-mi da diploma. Si nu stiu din ce materii se da, adică va fi din domeniu..sau va fi si matematica? Va rog daca stiti sa-mi spuneti. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu te mai straduii sa faci 3 ani de curs, daca tot nu vrei sa dai Bac-ul fiindca asta este unica conditie la terminarae curuslui, ca sa poti muncii vreodata ca asistenta medicala, ca nu primesti nici o diploma, daca nu ai luat BAC-ul panaa atunci.

| Andreeush a răspuns:

Mai bine învață să iei bac-ul și după aia te orientezi ce să faci după.

| aimullah123 a răspuns:

Adica sa promovezi bacul pana atunci. Materile la care vei sustine cele 3 probe scris vor fi 2 obligatorii si una la alegere in functie de profilul tau.
Matematica M1 care se preda la mate-info este mai dificila dar daca esti la stiinte, economic, tehnic, etc va fi mai usor examenul. Doar ca vei avea nevoie de putin ajutor de la o persoana care se pricepe la matematica asta de liceu si care stie sa explice. Cea mai potrivita persoana ar fi un profesor. Daca nu, poate ai o prietena care a terminat recent 12 clase si care a promovat bacul la matematica cu o nota de 9 sau 10.
Nu ai de ce sa fugi de matematica. E o materie frumoasa si se invata destul de usor comparativ cu fizica sau chimia.

| BiencutzaBia20 a răspuns:

Dacă nu iei bac-ul degeaba te înscrii la postliceala.