| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.As vrea sa va spun ca sunt foarte timida si din cauza asta aproape toti colegii ma ignora de multe ori imi vine sa plang la scoala ca de multe ori ma jignesc fara se le fac nimic.In fiecare pauza stau in banca si vin cativa colegi la mine si urla si zic sa merg si eu pe hol sau in cutrea scolii.Si pe mine ma deranjeaza asta! Ei ma iau de fraiera tot timpul.Isi bat joc de mine si cu tot ca le dau sa-si copieze tema uneori. Si de multe ori la ore de exemplu la romana cand facem exercitii ei se dau mari ca stiu tot si zic raspunsurile cu voce tare fara sa ridice mana.Iar mie mi-e rusine sa fac asa ceva si din cauza asta profesoara crede ca nu stiu nimic sad As vrea sa ma ajutati daca ati vrea! Spuneti-mi cum sa fac ca sa nu-mi mai fie rusine sa vorbesc la scoala! Si sa nu mai fiu timida.As precia toate raspunsurile daca as putea! Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

In primul rand unor asemenea oameni nu merita sa le dai importanta, atata timp cat ei te jignesc fara sa le faci nimic. Daca iti pierzi prea mult timp incercand sa descoperi cum sa te faci importanta printre niste prosti, inseamna ca esti cu adevarat tolomaca. Revenind, 1 la mana, nu le mai da tema, 2, invata sa nu-ti mai pese atat de mult de parerea lor, ei sunt niste imaturi cu o personalitate slaba, deoarece actele de a tipa la un om sau a jigni fara motiv pe plan psihologic reprezinta iesiri ale personalitatii si trebuie controlate, din moment ce ei fac chestiile astea inseamna ca nu-si pot controla iesirile, prin urmare sunt persoane slabe => ar trebui sa te simti extrem de mandra (sa nu ti se urce la cap totusibig grin ) ca esti deasupra unor astfel de oameni. Prin urmare, tragand concluzia inceteaza sa le mai dai tema, si sa nu-ti fie frica de ei, pentru ca ei sunt slabi, iar in cele din urma cand ai sa te descoperi ai sa vezi ca esti incredibil de puternica si iti vei bate **** de ei (scuza-mi expresia) prin cunostintele si comportamentul pe care tu-l ai fata de ei. Nu-ti zic asta ca sa te simti mai bine, iti zic asta pentru ca asta este adevarul. O persoana puternica nu va arata niciodata cat este de cocos, iar cele mai slabe tot timpul vor latra dand falsa impresie celor slabi ca sunt puternici. Atata timp cat le vei da tema, ei vor continua sa abuzeze de tine.

PS: Daca eram in locul tau, si pe langa faptul ca eram dragut si la dadeam tema, mai si raspundeau cu tema ma, iti dau cuvantul meu de onoare, ca in pauza, indiferent de genul persoanei (masculin/feminin) aveam grija sa plece fara dinti de la scoala, respectiv fara par.

2 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Ia un pic de atitudine, fii mai baietoasa, nu ii mai baga in seama pe idiotii tai de colegi, raspunde la ore, ai incredere in tine ca nu te omoara nimeni. bafta happy

| sodobar a răspuns:

Iti spun eu, cand vrei sa vorbesti si iti este rusine gandeste astfel:nu ma intereseaza ce cred altii despre mine si spune ce ai de zis, fa-ti cativa prieteni 3-4 buni iar pe cei figuranti nu ii baga in seama, nu ii saluta, nu vorbesti cu ei.