| Francesca17 a întrebat:

TPU!
Capsunile sunt Fruct sau Leguma?
Dau Fundaa kiss!
Aceasta intrebare este pentru a oferii o funda dragii mei!

22 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Fructa, cum am mai zis, legumele de obicei, mankate crude, nu au gustul dulce si cum capsuna are gustul dulce, e fruct.
Sa nu zici ceva de genu "pai si ciocolata are gustul dulce. e fruct?" ca nu la dulcele ala ma refereamlaughing

| annkaa a răspuns:

laughing)este fructsmug

| anotza a răspuns:

Capsunile sunt fructe.

| Piㄨㄨy a răspuns:

Hey!happy
sunt fructe!:*

| Joannaa a răspuns:

Fructtongue

| Aditzu a răspuns:

Ha laughing. hmm eu zic ca e reptila laughing ce darnica estihee heebatting eyelashes

| lilbb a răspuns:

Fruct

| Adeeeee a răspuns:

Bunaaa`! In primul`rand, capsunile contin o cantitate mare de vitamina C, B1, B6, antioxidanti si acid folic. Vitaminele B sunt utile in regenerarea tesuturilor, iar acidul folic mentine unghiile si parul sanatoase.Vitamina C mentine pielea sanatoasa si are un rol important in vindecarea ranilor si arsurilor. Capsunile mai contin fier, calciu si magneziu, minerale care intaresc oasele, dintii, sistemul nervos si asigura oxigenarea celulara. Capsuna este fruct si din punct de vedere biologic (provine din floare si are seminte) si din punct de vedere nutritional (este dulce si se consuma ca hrana complementara mai mult pentru satisfacerea gustului - desert).

Legumele provin de regula din alte parti ale plantei (desi exista mici exceptii: rosia de exemplu). Intr`adevar poate lumea o sa ma creada nebuna, dar am citit undeva contrariul, adica capsuna ar fi de fapt o leguma. Ca sunt fructe (optez pentru aceasta varianta), ca sunt legume, capsunile sunt benefice pentru sanatate si pentru mentinerea conditiei fizice, asa ca nu conteaza daca e una sau daca e cealalta, ideea e ca ne fac bine!winking

| Acadeeeaa a răspuns:

Leguma.

| Ozanaf a răspuns:

Capsunile sunt fructe.

| Manuela_9985 a răspuns:

Fructt normaallaughing Fundita?love struck

| Pιтιкa a răspuns:

Bueno! Capsunile sunt fruct.

| JohannaStone a răspuns:

Logic ca sunt fructe. Lol.

| DirtyDoll a răspuns:

Capusnile`.:]

| ankaakna a răspuns:

Fruct.Si e dragut din partea ta ca dai funde asa usor!

| ioanaCUTU a răspuns:

Capsunile sunt fructe

| BeLLLLLa a răspuns:

Eu zic ca fruct
pana mea
laughing
nu stiuhappy
conteaza ca imi plac mult!:X:X:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leguma

| AndyAndrea a răspuns:

Fructe,normal...doar nu sunt legume

| GabitzaV13 a răspuns:

Leguma
deoarece fructele cresk in copac.ear pomusoarele in tufisuri ear legumele pe pamint cum ar fi pepenii rosii, capusunele..ect

| danydanut2002 a răspuns:

Fructe...

| Ene_Narcisa_1970 a răspuns:

Fructe