| vico17 a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru pasaport si cam cat costa sa imi fac? Cel mai bun raspuns FUNDA

2 răspunsuri:
| loveyouforever a răspuns:

Buna:p
actele necesare pentru pasaport le poti gasi pe internet.scrii doar acte pentru pasaport si vei gasi, iar pentru a afce un pasaport iti trebuie in jur de 400 eurohee hee

din cate stiu eu de la cineva care e plecat afara:d

sper ca ti-am fost de ajutor :*:*:*::*:*:*:*:*::*

| さいゆき a răspuns:

Pasaportul este de 2 feluri.
Pasaport temporar (valabil 12 luni) costa 216 lei si ai nevoie doar de buletin sa il faci (asta daca ai peste 18 ani). Il primesti in urmatoarea zi de cand ti-ai depus actele.
Pasaport electronic (valabil 5 ani daca ai peste 18 ani si 3 ani daca ai sub 6 ani) costa 276 de lei si dureaza 14 zile pana il primesti. Ai nevoie de buletin, certificat de nastere si certificatele parintilor in cazul in care ai sub 18 ani.

Succes.
Atentie insa in ce tara mergi. Daca mergi in Japonia, America sau China pasaportul temporar nu este bun.
Pentru tarile de mai sus ai nevoie de cel electronic (pentru America ai nevoie de viza) iar pentru celelalte cel temporar e ok.