| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi zona de confort? Cum pot sa scap de lenea propriu-zisa,si sa imi indeplinesc obiectivele din aceasta vacanta(adica sa ma ingras,si alte chestii),pentru ca pur si simplu,imi gasesc chef sa ascult muzica, sau sa stau pe telefon si timpul se tot scurge, si il pierd degeaba.Am ambitie,dar nu ma pot desparti de ceea ce zisei,si o fac cu greu,ce sa fac sa ies din zona de confort? Sunt in lumea mea cateodata,chiar si acum in vacanta,si inteleg ca toata lumea mai este,dar eu nu accept asta, vreau sa indeplinesc ceea ce mi-am propus, e ca si cum as renunta la mine daca nu as indeplini acele obiective.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Obiectivul tau e sa te ingrasi? poate vrei sa fi in forma. Mergi la sala! Daca Nu, vacanta de iarna e perfecta pentru treaba asta. Mănâncă cat mai mult si leneveste cat cuprinde, te vei ingrasa.
Renunta la a mai face lucruri fără sens, cum ar fi sa asculti muzica fiindca din cate vezi timpul trece si tu nu ai rezolvat nimic. Stai mai puțin pe telefon. Închide Facebook ul in vacanta, dezinstaleaza instagramul si fa o pauză, renunta la astea macar acum de sfârșit de an.

| SingPlicti a răspuns:

Zone de confort - starea, locul, modul de gandire care iti ofera sentimentul de siguranta si liniste.
obisnuieste-te sa traiesti viata ta nu a altora (cam asta faci cand citesti/vezi pe net)
stabileste obiective mici/scurte: astazi/maine merg pe 3 strazi care nu le cunosc, imi stabilesc un orar pentru masa, setez alarma si nu mamanc in afara programului (poti stabili si gustari intre mese).
etc