| TheCritic a întrebat:

Chiar atat de greu e sa vorbim limba romana?! Pe site-ul acesta sunt o multime de oameni ce scriu cu foarte multe greseli gramaticale si nu stiu sa se exprime cum ar trebui, sa nu mai luam in calcul ca vorbesc cu:ca, scuze, nimic, ksa, etc.Si sa presupunem ca majoritatea persoanelor acelea au dat pe la scoala macar 4-5 ani.Sunt 4-5 ani in care ai invatat un alfabet, sunt niste ani in care ai invatat sa scrii si ai facut minim 3-4 ore de limba romana pe saptamana.Eu am facut timp de 8 ani doar o ora sau doua pe saptamana limba romana iar restul materiilor mi-au fost predate pe limba germana si limba engleza.Nu vreau ca aceasta intrebare sa imi fie luata in nume de rau dar:Romanii uita sa scrie si sa vorbeasca corect sau le e rusine sa vorbeasca corect? Dragilor, nu e o rusine! Acum, e chiar ceva mai rar intalnit in randul nostru, al adolescentilor si chiar trebuie sa ne mandrim, nu laudam, ca stim sa vorbim corect.

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

La unii chiar le e rușine să vorbească corect.
Mi-am primit de câteva ori eticheta de tocilar pentru că scriu corect, din partea utilizatorilor site-ului.
Ei susțin că așa e moda și că sunt prescurtări.
Poftim?!
" iti, si, dap, nup, daca, m'a" etc. Astea sunt prescurtări? Eu văd o literă în plus față de cuvântul original.
Ca să nu mai vorbim de greșeli penibile de gen
"v-a disparea" in loc de "va disparea"
"v-om merge" in loc de "vom merge"
"masina me-a" in loc de "masina mea"
"ca-ti dintre voi" in loc de "cati dintre voi"
"zice-ti" in loc" de "ziceti"
etc.
Unora chiar le e rușine să vorbească corect, consideră că e un obicei al comuniștilor, demodaților, inadaptaților să scrie corect. Pe mess îți mai scapă o prescurtare - două, dar aici nimeni nu ar trebui să aibă dreptul să scrie ca pe mess.
Culmea, adminii nu iau nici o măsură.
Răspunsurile sunt refuzate dacă au prea multe majuscule, dacă au prea multe virgule, dacă sunt prea scurte "sec. XVIII" (n-ai voie să postezi răspunsul ăsta, ți-l refuză) etc. Niciodată nu sunt refuzate pentru că sunt pline de greșeli gramaticale. Așa că acum întreb eu - Atâta timp cât pe admini îi interesează să nu cumva să scrii cu 2-3 majuscule în plus decât să scrii corect gramatical, la ce să ne așteptăm de la utlizatori?
Baftă

10 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu suntem la școală, dar scrisul corect nu e o condiție, e o obligație. Ce vrei să spui, că nu e permis să scrii corect decât la școală? În altă parte, Dumnezeu cu mila?
Știu că nickname-ul meu este cum este, însă cu acest nickname m-am făcut cunoscut pe site și nu îl pot schimba. Nickname-ul meu are o vechime de un an. Între timp gândirea mea s-a maturizat radical.
Baftă

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Eu cred ca toti de aici stiu sa vorbeasca sau sa scrie corect, dar se grabesc si normal ca fac greseli.
De ce te agiti atata? Pana la urma fiecare vorbeste si scrie cum vrea nu?
Dar tu nu ai alta treaba decat sa stai sa vezi ce fel scrie lumea?
Vrei sa zici ca tu nu ai facut niciodata o greseala? Fii serios/a straight face

| Kenny a răspuns:

Totu'i pe internet, numa pa internet.

| Kenny a răspuns:

@7h30 [trec peste nickname'u tau ca na]:nu esti tocilar, da sigur incerci sa pari si tu mai destept decat restu.Lasa frate lumea sa scrie cum vrea atata timp cat intelegi cat de cat ce vrea sa zica.Nu suntem la scoala ce naibii atata nebunie cu scrisul corect pe net.

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Eu de obicei scriu corect. bine fara î â ă ș ț, pentru ca nu le am la tastatura si inainte sa pun o intrebare sau sa scriu un raspuns ma uit inca o data pe ce-am scris.
De obicei cand gresesc is foarte obosita ori ma grabesc si nu ma mai uit dupa.
PaPa PuP. Ma mir ca cineva de aici se mai gandeste la asta. Felicitaaari >big grin

| TheCritic explică:

@Kenny-nu zic ca toti trebuie sa vorbeasca dupa reguli stricte dar chestia cu limbajul prescurtat e dusa uneori la extrem.Eu si 7h30 suntem poate mai "demodati" dar chiar nu pot tine pasul cu prescurtarile si abrevierile asteabig grinSa scrie fiecare cum vrea atata timp cat intelegem si noi despre ce este vorba.SI mie imi mai scapa uneori cuvinte in engleza sau in germana dar macar incerc sa ma corectez inainte de a posta intrebari sau raspunsuri ca sa inteleaga si cel ce imi citeste postarea.Nu am zis niciodata ca nu am folosit cuvine ca"so","thanks","funny" sau alte cuvinte de genul insa nu dus la extrem, adica nu orice cuvant pe care il scriam continea:"sh","iti ","ca","thx", etc.E chiar aiurea ca la orice cuvant pe care il scrii sa amesteci literele ca sa iasa ceva asemanator.Okay...inteleg! Daca vrei sa semeni cu englezii, mergi in SUA sau in tari unde se vorbeste engleza sau...simplu,INVATA ENGLEZA!
Si sa citam putin din RALUCAbig grin "- o exprimare corecta gramatical (toate propozitiile incep cu litere mari si se termina cu semne de punctuatie, fara prescurtari de tipul "nu stiu", "acum", "adica" si fara dezacorduri flagrante)."

| Rux04 a răspuns:

Problema este ca unii folosesc si in lucrari, teze limbajul de pe mess si atunci chiar este grav.

| Rux04 a răspuns:

Aici este vorba si de lene. Multi nici nu doresc sa invete.

| Rux04 a răspuns:

7h30 ''La unii''? Poate Unora chiar le e rusine sa vorbeasca corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, nu sunt chiar asa multi, nu exagera. Tu nu ai umblat pe hi5, nu intri pe mess sa vezi agramati acolo! Pai daca esti la categoria asta, la ce te astepti? Eu sunt neplacut surprinsa de faptul ca ori se exagereaza cu cratima (fetit-o) ori e lipsa (miar). Adica oamenii, pardon adolescentii astia nu sunt deranjati de ceea ce scriu, ceva parca nu le suna bine? Ei inteleg ceea ce au postat. Lol, huh.
Acum, doua-trei greseli se iarta, la fel ca acelea tip "cel mai perfect", virgula intre subiect si predicat, un mic dezacord pe acolo le mai putem trece cu vederea. Dar alea de clasa a treia sunt inadmisibile, vezi ce se intampla cand se copiaza din clasele mici si cand sunt parintii dezinteresati? Asta e primul pas, dupa aceea ajung (semi)analfabeti and so on.
Iar pe messenger si eu mai scriu cu "dc, brb, dnd, asap, afk, nu stiu", ca e mai scurt si daca ma grabesc, mesajul sa ajunga la persoana respectiva. Dar doar pe mess. Iar cratima e sfanta oricand, nu pot scrie fara ea nici daca ma prefac.
Pe vremea cand incercam sa fac parte din generatia asta naspa, scriam si eu la fel. Fara virgule, fara cratima, fara punct, aiurea, varza, nasol, neinteligibil, prescurtari din plin gen "daca, scuze, nimic, cat, cum, stiu, j, ca, u". De nu intelegeam nici eu. Iar apoi mi-am dat seama ca un astfel de limbaj poate aparea si in lucrarile de romana si am zis ca de ce sa nu scriu corect peste tot, sa scap de o grija? Asa am facut si nu m-am chinuit deloc. Si toti ne putem schimba, dar cine nu vrea...eh.
Bafta si felicitari ca scrii corect gramatical.