| TheCritic a întrebat:

Cum pot sa imi dezvolt increderea in sine. In ultima perioada nu am fost intr-o scoala iar acum am inceput sa merg la un liceu si evit sa vorbesc cu ceilalti si mai ales sa raspund intrebarilor profesorilor. Ma pierd foarte usor, nu imi gasesc niciodata cuvintele potrivite si evit sa vorbesc in public de multe ori, mai ales cand nu ma simt comfortabil si cand stiu ca ceilalti ma asculta. Mi-e cam frica de esec. Ce as putea face sa imi recapat abilitatile de comunicare, deoarece nu am fost asa tot timpul? happy

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Te credeam mai stapana pe tine, pustoaico. happy
Gandeste-te care e cel mai rau lucru care se poate intampla daca raspunzi intrebarilor profesorilor. Sa rapsunzi inexact/gresit. Nu e asa grav, nu? happy
Pe masura ce raspunzi vei capata incredere in tine, vei vedea ca nu doare, nu se intampla nimic etc.
Cat despre colegi, incepe de undeva, cu cineva, cu oricine. E suficient sa vorbesti cu un coleg(a) cat sa nu te mai simti singurica la inceput.
Eventual cauta ceva after-school, un club, un hobby, unde vei gasi oameni ce impartasesc aceeasi pasiune si veti avea ce discuta.
Daca nu ai, alege ceva ce ti-ar placea si inscrie-te oricum, inveti ceva nou.
Multa bafta

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
esti marcata de ceva dureros? ar fi bine sa vorbesti cu cineva/o amica/mama/frate/chiar si la preot..doar vorbind te poti descatusa. apoi uite-te in oglinda cand esti singura si acorda-ti incredere/repeta in fata oglinzii ca esti tanara/sanatoasa/frumoasa si poti trece peste orice obstacol.fa acest exercitiu 3-4 zile si observa diferenta, dar numai dupa ce gasesti puterea si pe cineva caruia sa ii impartasesti ceea ce ai pe suflet. daca vrei sa vorbim, o putem face in privat.
O zi frumoasa sa aihappy