| iffdndfgfsd a întrebat:

Cum sa fac copiii mici, in jur de 2-3 ani, sa ma iubeasca? Adica sa le placa prezenta mea dar sa ma si asculte. Si cum sa procedez daca 2 copii se cearta in asa fel incat sa se opreasca dar sa nu fiu nici prea dura in fata lor plus a unor persoane adulte?
Dau funda celui mai complex raspuns.

1 răspuns:
| Silviaemma a răspuns:

Pentru ca ei sa nu se mai certe e simplu! Le atragi antentia cu o jucarie sau cu ceva captivant. Prezenta ta trebuie sa fie aproape permanentă. Cand eşti cu ei trebuie sa te joci cu ei, sa ii saruti ( nu obligatoriu)... etc. Cand erai tu mic/a mama, bunica si majoritatea rudelor sigur se jucau cu tine. Si sigur cand plecau de acasă... plangeai, nu? Trebuie sa procedezi asa cum voiai si tu sa procedeze altii cu tine! Succes cu copilaşii! Sper ca am fost de ajutor!