| alexalexis99 a întrebat:

Daca am de exemplu la matematica 6 la si la teza 7 ce media totala imi iese

Răspuns Câştigător
| oviptu a răspuns:

Pai depinde de notele pe care le-ai obtinut. Sa zicem ca la oral ai obtinut 6, 5, 4, 10 si 10. Nota din teza este 7. Calculezi mai intai media aritmetica a notelor de la oral (6+5+4+10+10=35 35:5=7), dupa inmultesti rezultatul cu 3(7x3=21), aduni cu teza( 21+7=28) si imparti noul rezultat la 4( 28:4=7), media ta fiind 7. In cazul unei materii la care nu ai teza, faci media aritmetica a notelor de la oral (se aduna notele de la oral si rezultatul se imparte la numarul de note).
Fundaa? thinking

2 răspunsuri:
| Andrada122 a răspuns:

Trebuie sa ai mai multe note in oral.Iar media o poti face tu singur.Aduni notele din oral si le impari la cate sunt ori 3 + teza impartit la 4

| Loser8299 a răspuns:

Si la romana cat ai, 3?