| totElodia a întrebat:

Dau astazi un test de 5 minute din past simple si past perfect. Le-am invatat oarecum... Dar ce nu stiu este urmatorul lucru : "Cand stim ca trebuie sa punem past perfect respectiv past simple"? Care sunt adverbele sau aspectele dupa care le recunoastem? Stiu ca past perfect este cu "had + vb de conjugat +ed sau + verbele neregulate. Si la past simple stiu ca se pune verbul de conjugate, bineinteles neregulat sau + terminatia "ed". - Vreau sa aflu cum as putea sa descopar cand trebuie sa-l folosim pe fiecare. Thanks kiss.

1 răspuns:
| HoneyBunnie a răspuns:

Past simple este un timp ce exprima o actiune trecuta concreta, cunoastem exact momentul cand aceasta are loc (ex: yesteraday, on Monday, in 2000). Iar past perfect expima o actiune efectuata inaintea altei actiuni( in romana se traduce mai mult sau mai putin cu mai mult ca perfectul). ex: He had already left when i arrived= el deja plecase cand eu am ajuns. De ce nu iti intrebi profesoara daca nu ai inteles, sunt sigura ca te-ar ajuta mai mult axplicatiile ei. Sper totusi sa iei nota marebig grin