| crissmay a întrebat:

deci crizez, expicati-mi si mie cum deosebesc pronumele posesiv de adjectivul pronominal posesiv, sau invers sa nu inteleg, dau funda angry

P. S. Sunt clasa a VI-a

Răspuns Câştigător
| OnutsaXD a răspuns:

Pronumele posesiv :
Cartile sunt ale lui.
Adjectiv pronominal posesiv : Cartile lui sunt pe masa.(care carti? intrebare specifica adjectivului)
Deosebirea este ca adjectivul pronominal posesiv sta pe langa un substantiv.O smecherie sa zic asa ar fi sa iti dai seama ca e adjectiv pronominal posesiv cand nu are in fata al,ale, ai, a

1 răspuns:
| Anne2000 a răspuns:

Merci mult OnutzaXD m-a ajutat mult si pe mine raspunsul tau. Si mai ales acea smecherie.