| EduardPaul94 a întrebat:

Buna tpu..deci mai am putin si cred ca-mi ies din minti ..sa va spun povestea mea..anul asta termin clasa a-11-a..si na la anul..vine BACUL.ai mei deja au inceput sa ma bata la cap in fiecare zi sa pun mana sa citesc sa invat, ca nu o sa iau bacul ca nu stiu ce..doamnee..am avut tot timpul media peste 9, fara corigente fara nimic. absente nu prea.dar nu e vorba de asta..ideea e ca nu sunt genul care sa nu invat nimic..am vorbit cu sora mea care e in Italia..si a zis ca o sa-mi trimita bani sa fac pregatire..ca eu la romana nu prea ma pricep..si mi-a mai zis ca la vara vrea sa ma cheme la ea sa stam impreuna ca nu ne-am mai vazut de vreun an jumate.ii zic lu taicamiu ca vrea sa ma cheme.el imi zice.da e bine ca te cheama..sa te relaxezi si tu ca la anul ...adica ca la anul am BACUL...******-** **** da ce e bacul asta fratilor? vreo condamnare la moarte? de acu totul se invarte numai in jurul la bac? eu daca ma duc la sora mea ma duc sa o vad pentru ca mor de dorul ei nu ca sa ma relaxez ca vine bacul. daca nu mi-a ajuns cutitul la os cu faza asta..eu stiu cand am de citit si de invatat..nu trebuie sa-mi zica el ce sa fac..nu ai cum sa inveti in continuu..sunt culmea fratilor.din cauza la stres mi-au iesit pe scalp bubite de alea care se usuca si ustura..nuj ce sa fac sa le zic sa ma lese naibii in pace cu bacul lor..ma face sa ma simt ca ultimul prost de pe planeta..niciodata nu au stiut sa ma aprecieze si aici ma refer la amandoi sad.voi ce sfaturi imi dati? funda!

6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Încearcă să vorbești cu ei când sunt calmi, de exemplu, un moment prielnic ar fi după ce luați masa.
Explică-le că ai ajuns la o vârstă la care ești conștient/ă că trebuie să te pregătești pentru examenul de bacalureat, căci este un examen de care depinde viitorul tău, dorințele tale în perspectivă.
Menționează că apreciezi faptul că îi interesează, că îți amintesc mereu să înveți tot spre binele tău, dar zi-le într-un mod plăcut că oarecum exagerează vorbind mereu despre acesta.
Sunt sigură că nu o fac din rea-voință, și că îți amintesc mereu de BAC, ca să nu fii neglijent/ă în privința asta și că știi și tu lucrul ăsta, dar ca să îi mai liniștești puțin creează-ți un program în așa fel încât să citești/scrii/repeți ceva timp de 2-3 ore pentru examen.
Îți va prinde bine și ție, și astfel îi vei calma și pe ei, văzând că ți-ai dat interesul, și că îți pasă de acest examen.
În ceea ce privește vizita la sora ta, sunt convinsă că nu vor mai zice nimic, și te vor lăsa să te recreezi câteva zile, dacă te văd silitoare și conștientă.
Contează foarte mult să faci pregătire la limba și literatura română, materia din clasele XI-XII este aridă.
Sfatul meu este să pui mult accent pe curentele literare și comentarii (citește multe cărți de critică).
Baftă!

| mgtow a răspuns:

Zile ca nu au de ce sa-si faca griji daca ai avut medii mari si vei scapa cu bine de la blestemul bacului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistit asa sunt toti parintii. Daca tu ai invatat toata ziua si 3 minute stai pe net fix atunci se nimereste sa intre in camera la tine si sa iti tina morala ca nu inveti. In principiu ei iti vor binele sa ai si tu sanse la o facultate si de ce nu sa nu ai niciun stres ca ai de invatat 2000 de lucruri cu 3 zile inainte.

| Dania19 a răspuns:

Din pacate nu poti sa faci nimic,... si parintii mei ma streseaza, eu am bacul peste o lunahee hee dar m-am certat urat cu ai mei si le-am zis clar ca imi ajunge cat ne streseaza profi nu mai am nevoie sa mai urle si ei la mine happy si cu asta am rezolvat tot, ma mai intreaba cum stau cu invatatul daca am nevoie de ajutor dar doar atat... neci cred ca ar trebui sa vb si tu cu ai tai si sa le zici ca o sa fie totul ok si sa nu isi faca griji deageaba happy

| JungleHell a răspuns:

Invata, iei bacul si scapi de el.

| XXXL a răspuns:

Ma frate, ce aveti mai de sunteti asa aiurea de parca a intrat nu stiu ce in voi, nu poti mai sa iei o fata de ascultator cand ai tai iti zic ceva si sa-i aprobi, te doare capul daca pentru 10 minute faci ca ei? fiti mai mai inteligenti, da mami si taty, aveti dreptate dumnevoastra si asa o sa fac, va doare gura? si nu puteai sa le bagi si tu cu Italia ca, vezi doamne, mergi la sora ta ca sa-ti mai arate cateceva la romana, chestii-trestii, fiti mai destepti