| DianaMoraru89 a întrebat:

Buna TPU.
Doresc si eu sa mi raspunderi va rog la o intrebare despre o problema.
In ultimele doua saptamani am avut o problema, care consta in faptul ca am o alergie care mi inroseste tot corpul si mi ies bubite. Am luat pastile si am mers la dermatolog, dar mi-a zis ca nu am nimic.
Astazi au inceput sa mi apara bubele chiar de nu mi s-a inrosit pielea si daca le scarpin putin incep sa sangereze si pare ca iese ceva ca puroiul din ele.
Stiti ce ar putea fi?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Alergia se trateaza de catre medicul alergolog
la dermatolog se merge mai ales pentru afectiuni ale pielii
daca medicul dermatolog nu ti-a spus ceea ce ai eu nu imi pot da cu parerea caci as putea gresi de la distanta! nici medicii nu dau diagnostice prin intermediul internetului

poate ai o forma de alergie, in orice caz stiu ca urticaria care iese in cazul unei alergii nu prezinta si puroi, dar cunosc eu toate manifestarile alergice, ei bine nu!

cel mai indicat ar fi in opinia mea sa mergi la medicul tau de familie sa te vada si acesta sa iti zica daca este o afectiune a pielii si sa te indrume catre un alt dermatolog (altul decat incompetentul la care ai fost prima data) sau sa te indrume sa mergi catre un medic alergolog!
sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu avem noi cum s aghicim ce alergie ai tu.
Ce ai mancat?
Ca de la produse alimentare poti face acea alergie.

| LisaJulie a răspuns:

Unele alergii se fac din cauza alimentației sau mediului înconjurător, dacă obișnuiești sa stai în locuri prăfuite și murdare iar pielea ta este sensibila atunci e normal sa apară alergii! Medicul de familie sau un dermatolog te poate ajuta

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! La alergolog se merge pentru alergii! Acolo, ți se vor face niște teste pentru a depista la ceea ce ești alergică (dacă ești) și ți se va da un tratament. Pana ajungi la doctor, nu îți mai atinge zonele cu bubițe.